Uchwala rady Nr 19
UCHWAŁA Nr III/ 19/02
RADY MIASTA SEJNY
z dnia 30 grudnia 2002r.
w sprawie uchwalenia „Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków”
Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747) uchwala się, co następuje:
1
Uchwala się Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miasta Sejny, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Sejny.
3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady
Andrzej Mocarski
Załącznik
do Uchwały Nr III/19/02
Rady Miasta Sejny
z dnia 30 grudnia 2002r.
REGULAMIN
DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
DZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE
1
Regulamin niniejszy określa prawa i obowiązki :
Zakładu Gospodarki Komunalno - Mieszkaniowej Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach - zwanym dalej Zakładem,
Odbiorcy usług - zwanym dalej „Odbiorcą”, na podstawie ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków /Dz.U. Nr 72 poz.747/, zwanej dalej „Ustawą”.
2
Do obowiązków Zakładu należy :
Zapewnienie zdolności posiadanych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnienie należytej jakości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków, w tym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, spełniające wymogi jakościowe określone w odrębnych przepisach,
Utrzymanie i eksploatacja posiadanych przez Zakład urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, polegające w szczególności na :
konserwacji, naprawach i remontach,
usuwaniu awarii oraz skutków tych awarii,
wstrzymaniu lub ograniczeniu dostawy wody lub odbioru ścieków po uprzednim podaniu czasu ich trwania,
określeniu godzin poboru wody na wypadek jej niedoboru,
Instalowanie, wymiana, naprawa, konserwacji, legalizacja oraz dokonywanie odczytów wodomierzy głównych.
3
W przypadku zainstalowania przez Odbiorcę urządzenia pomiarowego, wodomierza do pomiaru ilości wody pobieranej z innych źródeł, o których mowa w § 15 ust. 2 Regulaminu, wodomierza dodatkowego o którym mowa w § 15 ust.3, w sposób uzgodniony z Zakładem, Zakład zobowiązuje się do dokonywania ich odczytów i rozliczeń.
4
Do obowiązków Odbiorcy należy:
Utrzymanie we właściwym stanie technicznym należących do niego, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z ich wyposażeniem,
Przyłączenie nieruchomości do istniejących urządzeń kanalizacyjnych zgodnie z warunkami określonymi w Dziale VI Regulaminu,
Wydzielenie zgodnie z projektem pomieszczenia lub studni wodomierzowej, przeznaczonych do zainstalowania wodomierza głównego oraz ich utrzymanie w należytym stanie, w celu zabezpieczenia wodomierza głównego przed zalaniem, zamarzaniem, uszkodzeniem oraz dostępem osób niepowołanych,
Udostępnianie przedstawicielom Zakładu swobodnego dostępu do nieruchomości albo pomieszczeń w celu wykonania obowiązków określonych w § 2 Regulaminu,
Niedokonywanie zabudowy i nasadzeń nad urządzeniami i przyłączami wodociągowymi oraz kanalizacyjnymi w pasie umożliwiającym ich naprawę i konserwację.
Nie odprowadzanie wód opadowych i gruntowych (drenarskich) do kanalizacji sanitarnej.
5
W przypadku zainstalowania urządzenia pomiarowego, wodomierza dodatkowego, Odbiorca odpowiada za utrzymanie, naprawę, legalizację, zabezpieczenie przed zalaniem, zamarzaniem, uszkodzeniom mechanicznym tych urządzeń i ich plomb oraz dostępem osób niepowołanych.
6
Zakład zawiera umowę o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków - zwaną dalej „Umową o zaopatrzenie”, na pisemny wniosek odbiorcy, którego nieruchomość została przyłączona do sieci, po spełnieniu przez niego warunków przyłączenia określonych w Regulaminie.
Stroną Umowy o zaopatrzenie może być osoba, która posiada tytuł prawny do korzystania obiektu budowlanego do którego ma być dostarczana woda albo z którego mają być odprowadzane ścieki, lub z osobą, która korzysta z nieruchomości o uregulowanym lub nie uregulowanym stanie prawnym.
W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkami wielolokalowymi stroną Umowy o zaopatrzenie jest właściciel budynku lub zarządca nieruchomości wspólnej.
Umowę o zaopatrzenie zawiera się na czas określony lub nieokreślony w formie pisemnej.
Integralną częścią Umowy o zaopatrzenie są załączniki określające w szczególności charakterystykę zużycia wody, taryfową grupę odbiorców oraz rodzaj i ilość odprowadzanych ścieków, aktualizowane każdorazowo na wniosek odbiorcy w przypadku wystąpienia zmian.
Umowa o zaopatrzenie określi możliwość jej rozwiązania w przypadkach określonych przepisami Kodeksu cywilnego.
7
Na wniosek Odbiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 2 i 3 Regulaminu, Zakład zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami jeżeli:
wszystkie lokale wyposażone są w wodomierze zainstalowane, w pomieszczeniach poza lokalem, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i w sposób uprzednio uzgodniony z Zakładem,
zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm oraz wymagania uzgodnione z Zakładem,
możliwy jest dogodny i jednoczesny odczyt wskazań wodomierzy,
wnioskodawca ustali z Zakładem sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym, a wodomierzami, w które wyposażone są lokale oraz zasady ich utrzymania, na co wnioskodawca musi przedstawić pisemną zgodę wszystkich osób korzystających z lokali,
strony Umowy o zaopatrzenie uzgodniły sposób odcięcia oraz przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw wody do pozostałych lokali.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1, winne być zawarte w załączniku do Umowy o zaopatrzenie.
8
W przypadku zmian Odbiorcy następuje wygaśnięcie Umowy o zaopatrzenie z dotychczasowym Odbiorcą.
9
Umowa o zaopatrzenie wygasa z dniem odcięcia dostawy wody albo zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego, jeżeli :
Odbiorca nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
Jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa,
Stwierdzony został pobór wody albo odprowadzanie ścieków przy celowo uszkodzonych lub pominiętych wodomierzach albo urządzeniach pomiarowych.
10
Rozwiązanie Umowy o zaopatrzenie lub jej wygaśnięcie skutkuje odcięciem wody i zdemontowaniem wodomierza głównego albo zamknięciem przyłącza kanalizacyjnego.
Wznowienie świadczenia usług następuje po ustaniu przyczyn odcięcia dostawy wody albo zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz po opłaceniu kosztów odcięcia i uruchomienia dostawy wody albo zamknięcia i uruchomienia przyłącza kanalizacyjnego.
11
Odbiorca obowiązany jest niezwłocznie i na piśmie powiadomić Zakład o zmianie danych zawartych w Umowie o zaopatrzenie.
Jeżeli Odbiorca zmienił adres lub siedzibę i nie zawiadomił o tym Zakładu to wszelkie pisma, oświadczenia, faktury itp. wysłane przez Zakład pod ostatni znany adres Odbiorcy poczytuje się za doręczony.
12
Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenia wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Zakład z Odbiorcami na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.
Należność za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ustala się jako iloczyn taryfowych cen i stawek opłat oraz odpowiadających im ilości świadczonych usług.
Odbiorca, za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki, obciążany jest należnością na podstawie faktur wystawianych w terminach ustalonych przez Zakład harmonogramie rozliczeń.
13
Taryfy obowiązują przez jeden rok. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany Umowy o zaopatrzenie.
14
Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego.
W przypadku braku wodomierza , do czasu jego zamontowania ,ilość dostarczonej wody ustala się w oparciu o normy zużycia określone odrębnymi przepisami.
W przypadku niesprawności wodomierza głównego , jeżeli Umowa o zaopatrzenie nie stanowi inaczej , ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie sześciu miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe - na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średnio miesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.
15
Ilość odprowadzanych z nieruchomości ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowego.
W razie braku urządzenia pomiarowego, ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą ilości pobranej wody z sieci Zakładu, określonej zgodnie z § 14, albo pobranej z innych źródeł na podstawie wskazań wodomierza Odbiorcy.
Ilość odprowadzanych ścieków, w przypadku braku urządzenia pomiarowego, pomniejsza się o ilość bezpowrotnie zużytej wody wyłącznie w przypadku, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt Odbiorcy. Zainstalowanie dodatkowego wodomierza następuje w sposób uzgodniony z Zakładem .
16
Zakład za wodę :
pobraną z ulicznych studni i zdrojów ulicznych,
zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,
zużytą do zraszania publicznych ulic i terenów zielonych,
obciąża Gminę na podstawie cen i stawek opłat ustalonych w taryfie.
17
Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo -kanalizacyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące dostępności tych usług w Urzędzie Miasta, w oparciu o:
studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ,
regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
18
19
Z wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej albo kanalizacyjnej może wystąpić osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.
wnioskodawca składa w Zakładzie pisemny wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci .
20
Wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej albo kanalizacyjnej powinien w szczególności zawierać:
oznaczenie wnioskodawcy,
oznaczenie nieruchomości która ma być przyłączona do sieci,
określenie :
zapotrzebowania na wodę i odprowadzenie ścieków ,
rodzaj i parametry instalacji odbiorczych,
charakterystyki zużycia wody,
rodzaj i ilość ścieków ,
przeznaczenie wody,
planowany termin rozpoczęcia poboru wody albo odprowadzania ścieków.
Do wniosku o którym mowa w ust.1 , Wnioskodawca zobowiązany jest załączyć:
dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości , której dotyczy wniosek,
mapę sytuacyjną , określającą użytkowaną nieruchomość , o której mowa w ust.1 pkt. b ) ,wraz z istniejącą siecią wodociągową i kanalizacyjną oraz innymi obiektami i urządzeniami uzbrojenia terenu .
Zakład może zażądać dodatkowych informacji niezbędnych do określenia warunków przyłączenia do sieci.
21
Warunki przyłączenia do sieci Zakład określa niezwłocznie , nie dłużej jednak niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku , o którym mowa w § 20 ust.1 lub dodatkowych informacji , o których mowa w § 20 ust.3.
Warunki przyłączenia tracą ważność jeżeli :
wnioskodawca w ciągu 1 roku od daty ich wydania nie przedstawi do uzgodnienia z Zakładem projektu budowlanego ,
zmianie ulegną dane określone w § 20 , z wyłączeniem ust. 1 d) .
22
Zakład na pisemny wniosek osoby, o której mowa w § 19 ust.1 , uzgadnia projekt budowlany w zakresie zgodności z wydanymi warunkami , o których mowa w § 21 ust.1.
Zakład uzgadnia projekt budowlany niezwłocznie, nie dłużej niż w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku . W przypadku konieczności udzielenia dodatkowych wyjaśnień lub wprowadzenia poprawek bieg terminu liczy się od dnia ostatniej konsultacji.
23
24
25
Umowa o przyłączenie nieruchomości do sieci w szczególności określa:
strony zawierające umowę ,
uprawnienia wykonawcy przyłączy wymagane odrębnymi przepisami ,
zakres prac budowlano-montażowych ,
zakres prac związanych z przeprowadzeniem prób i odbiorów ,
sposób koordynacji prac wykonywanych przez strony w celu kontroli dotrzymania wymagań określonych w projekcie budowlanym,
terminy:
rozpoczęcia , zakończenia budowy ,
przeprowadzenie niezbędnych prób i odbiorców częściowych ,
przeprowadzenie prób końcowych i odbioru końcowego.
należność za wykonanie przedmiotu umowy oraz termin i sposób jej uregulowania,
przewidywany termin rozpoczęcia zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków ,
odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy .
26
27
28
Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących świadczonych usług w formie pisemnej.
Zakład obowiązany jest do powiadomienia Odbiorcy o sposobie załatwienia reklamacji w terminie 14 dni a w szczególnie skomplikowanych przypadkach w terminie 30 dni od dnia przyjęcia reklamacji.
29
Zakład na wniosek Odbiorcy dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania wodomierza głównego udokumentowanego świadectwem ekspertyzy.
W przypadku gdy sprawdzenie prawidłowości działania nie potwierdza zgłoszonej przez odbiorcę niesprawności wodomierza głównego , pokrywa on koszty sprawdzenia.
30
Odbiorca na wniosek Zakładu dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania urządzenia pomiarowego, wodomierza dodatkowego - udokumentowanego świadectwem ekspertyzy.
W przypadku gdy sprawdzenie prawidłowości działania nie potwierdza zgłoszonej przez Zakład niesprawności urządzenia pomiarowego, wodomierza dodatkowego, Zakład pokrywa koszty sprawdzenia.
31
O przewidywanych zakłóceniach w dostawie wody albo w odprowadzaniu ścieków Zakład zobowiązany jest do powiadomienia odbiorcy z zastrzeżeniem § 32.
W przypadku prac konserwacyjno - remontowych Zakład powiadamia odbiorców o terminie i przewidywanym czasie trwania zakłóceń co najmniej na 2 dni przed ich wystąpieniem w sposób określony w § 33 Regulaminu.
32
Dopuszcza się zakłócenia w dostawie wody albo w odprowadzaniu ścieków bez uprzedniego powiadomienia Odbiorców, w przypadku wystąpienia warunków stwarzających zagrożenia dla życia, zdrowia i środowiska oraz mogących spowodować znaczne szkody lub uniemożliwiających świadczenie usług, a w szczególności z powodu:
braku wody na ujęciu ,
zanieczyszczeniu wody w urządzeniach wodociągowych w sposób niebezpieczny dla zdrowia,
potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów przeciwpożarowych,
konieczności przeprowadzenia napraw urządzeń wodociągowych albo kanalizacyjnych wynikających z awarii,
przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych albo kanalizacyjnych,
uszkodzenia urządzeń i instalacji wodociągowych albo kanalizacyjnych grożących niebezpieczeństwem,,
wystąpienia siły wyższej.
33
34
35
MINIMALNY POZIOM USŁUG -OBOWIĄZKI STRON
Rozdział I Obowiązki Zakładu
ROZDZIAŁ II
OBOWIĄZKI ODBIORCY
DZIAŁ III
SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I TRYB ZAWIERANIA UMÓW Z ODBIORCAMI
DZIAŁ IV
SPOSÓB ROZLICZEŃ W OPARCIU O CENY I STAWKI OPŁAT USTALONE W TARYFACH
4. W razie niesprawności urządzenia pomiarowego lub wodomierza dodatkowego wynikających z niedopełnienia obowiązków określonych w § 5, ilość ścieków ustala się jako równą ilości pobranej wody .
DZIAŁ V
TECHNICZNE WARUNKI OKREŚLAJĄCE MOŻLIWOŚCI DOSTĘPU DO
USŁUG
DZIAŁ VI
WARUNKI PRZYŁĄCZENIA DO SIECI
Realizację budowy przyłączy do sieci , studni wodomierzowej , pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego oraz zainstalowanie urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba występująca z wnioskiem o przyłączenie nieruchomości do sieci - zwana dalej „ Wnioskodawcą” .
Przed rozpoczęciem robót budowlanych przyłączy , Wnioskodawca zawiera z Zakładem umowę o przyłączenie nieruchomości do sieci , o której mowa w § 25 .
Zakład dokonuje przyłączenia nieruchomości do sieci po wybudowaniu przyłączy zgodnie z umową , o której mowa w § 25.
DZIAŁ VII
STANDARDY OBSŁUGI ODBIORCÓW USŁUG
ROZDZIAŁ I
obsługa Odbiorców i załatwianie reklamacji
Zakład powinien zapewnić Odbiorcy należyty poziom obsługi poprzez wyodrębnienie stanowiska pracy do obsługi klientów.
Zakład udziela wszelkich informacji w zakresie świadczonych usług.
ROZDZIAŁ II
Sposoby wymiany informacji w szczególności zakłóceń dostawy wody i odprowadzania ścieków oraz sposób postępowania w przypadku niedotrzymania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków.
O przyczynach zakłóceń wymienionych w § 31 oraz przewidywanym czasie ich trwania Zakład niezwłocznie powiadomi odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty poprzez wywieszanie ogłoszeń w gablotach na klatkach schodowych i na tablicy informacyjnej Urzędu Miasta.
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Zakład wskaże zastępczy punkt poboru wody i poinformuje Odbiorców o jego lokalizacji.
DZIAŁ VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności Kodeksu cywilnego i ustawy z dnia 7 czerwca 2001r.ozbiorowym zaopatrzeniu wody i zbiorowym odprowadzaniu ścieków /Dz .U. Nr 72, poz. 747/ wraz z przepisami wykonawczymi.
03-05-06 05:11:53
Metryka strony