Uchwała Rady Nr 25
UCHWAŁA Nr IV/25/03
RADY MIASTA SEJNY
28 lutego 2003r.
w sprawie przyjęcia Programu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach na 2003 rok.
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 oraz Nr 167, poz. 1372 ) uchwala się, co następuje:
Przyjmuje się Program Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach na 2003 rok, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Sejny.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Andrzej Mocarski
Załącznik do uchwały Rady Miasta Sejny
Nr IV/25/03 z dnia 28 lutego 2003r.
PROGRAM MKRPA W SEJNACH NA ROK 2003
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadzenie działalności związanej z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania te obejmują:
1. Zwiększenie dostępności terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:
a) z uwagi na brak Poradni Odwykowej w Sejnach wzorem lat ubiegłych przewidujemy współfinansowanie Poradni Odwykowej w Suwałkach, która prowadzi popołudniowe zajęcia terapeutyczne i z zajęć tych korzystają m.in. nasi mieszkańcy.
b) przewidujemy również zwrot kosztów dojazdów na w/w zajęcia pacjentom z terenu naszego miasta.
c) od 1998 roku działa na terenie miasta grupa wsparcia dla członków wywodzących się z grupy AA-Tur oraz mieszkańców miasta, którzy kończą leczenie podstawowe i są kierowani przez Oddział Odwykowy w Suwałkach. Na rok bieżący została podpisana umowa z terapeutą z Oddziału Odwykowego na kontynuację zadania. Zajęcia odbywają się w świetlicy przy ul. Konarskiego 13a dwa razy w miesiącu po 3 godziny (co druga sobota od 17.00 do 20.00).
d) w roku bieżącym rozszerzone zostały godziny pracy punktu konsultacyjnego poprzez zatrudnienie osoby przeszkolonej w tym kierunku. Osoba ta została zatrudniona w pełnym wymiarze godzin z funduszu interwencyjnego. Dodatkowo jest wspierana przez absolwentkę Studium Pomocy Psychologicznej w każdą środę od 15.00 do 17.00.
e) planowane jest również dalsze szkolenie warsztatowe pracownika punktu konsultacyjnego, organizowane przez Fundację ETOH w Warszawie.
f) zgodnie z umową płacony będzie czynsz za korzystanie ze świetlicy przy ul. Konarskiego 13a dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, która jest właścicielem tejże świetlicy.
Razem pkt 1 około - 11.000,00 zł
2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
a) podzespół komisji motywującej i kierującej do leczenia spotykał się będzie w zależności od wpływających do komisji wniosków o przymusowe leczenie.
b) na rok 2003 została zawarta umowa z biegłym sądowym, który będzie sporządzał opinie w przedmiocie uzależnienia, niezbędne dla komisji jak i sądu.
c) od 1997 roku utrzymywana jest grupa wsparcia dla osób współuzależnionych, oraz grupa psychoedukacyjna skierowana również do tych osób. Uczestnikami tych grup są osoby wywodzące się z grupy AL-Anon "Przystań", kierowane z Poradni Odwykowej, zgłaszające się do punktu konsultacyjnego lub kierowane przez prawnika. Została podpisana umowa z instruktorem terapii uzależnień z Poradni Odwykowej w Suwałkach. Grupy te spotykają się dwa razy w miesiącu po 3 godziny (co drugi czwartek od 17.00 do 20.00)
d) podobnie jak w latach ubiegłych będzie opłacony czynsz za świetlicę środowiskową przy ul. Parkowej 1 gdzie codziennie (w dni robocze) spotykają się dzieci z rodzin z problemem alkoholowym oraz z rodzin o podwyższonym ryzyku uzależnień.
e) utrzymanie w w/w świetlicy zajęć socjoterapeutycznych prowadzonych dwa razy w miesiącu po 3 godziny przez 2 osoby przeszkolone z zakresu socjoterapii i pracy z dziećmi. Zajęcia odbywają się co drugi czwartek w godzinach 15.30-18,30.
f) działalność punktu konsultacyjnego opisanego w punkcie 1 również jest skierowana do osób, które żyją w rodzinach alkoholowych oraz od osób doznających przemocy w rodzinie.
g) udzielanie pomocy prawnej rodzinom, gdzie występują problemy alkoholowe i przemoc. Została zawarta umowa z prawnikiem przeszkolonym w zakresie przemocy. Na rok bieżący dyżury prawnika zostały wydłużone o 2 godziny w miesiącu. Punkt porad prawnych czynny jest dwa razy w miesiącu (co drugi czwartek od 16.00 do 19.00)
Razem pkt. 2 - 15.000,00 zł
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności skierowanej do dzieci i młodzieży:
a) sfinansowanie programów profilaktycznych we wszystkich szkołach na terenie miasta ( po 1 programie na szkołę), skierowanych do dzieci i młodzieży, odpowiadających standardom wyznaczonym przez technologie profilaktyczne i realizowanych pod kierunkiem instruktora.
b) podejmowanie działań edukacyjnych przeznaczonych dla rodziców i nauczycieli z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sejnach.
c) przeprowadzenie na terenie szkół anonimowych ankiet pozwalających określić aktualny stan problemów alkoholowych oraz zapotrzebowania na programy profilaktyczne.
d) w ramach profilaktyki uzależnień i promocji zdrowego stylu życia planujemy wprowadzenie do przedszkola programu edukacyjnego. Realizatorem będzie osoba przeszkolona do prowadzenia tego typu programów. Program ten będzie realizowany dwa razy w tygodniu po 45 minut.
e) proponujemy wspieranie programów i działań profilaktycznych opracowanych i realizowanych przez młodzież a skierowanych do grup rówieśniczych oraz rodziców np.: poprzez powstawanie klubów dyskusyjnych, audycji radiowych czy utworzenie stałej rubryki w prasie lokalnej.
f) dofinansowanie kursów, szkoleń dla nauczycieli, pedagogów, którzy wyrażą chęć do pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą, a są obecnie zatrudnieni w szkołach.
g) przeprowadzenie szkolenia sprzedawców napojów alkoholowych.
Razem pkt. 3 - 16.000,00 zł
4. Wspieranie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
a) dofinansowanie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Sejnach po przedłożeniu przez Stowarzyszenie program zajęć socjoterapeutycznych prowadzonych w grupie dziecięco - młodzieżowej.
b) dofinansowanie Stowarzyszenia „Wybór” w Suwałkach w ramach współpracy gmin na dodatkowe zajęcia terapeutyczne, z których korzystają nasi mieszkańcy.
c) sfinansowanie wypoczynku letniego dzieciom po zapoznaniu się z ofertami jakie wpłyną do komisji ze zwróceniem uwagi, które z ofert będą zawierały w swoim programie zajęcia o charakterze socjoterapeutycznym.
Razem pkt. 4 - 5.000,00 zł
5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
a) sporządzanie wniosków do policji o wszczęcie dochodzenia.
b) występowanie członków komisji przed sądem w charakterze świadka.
c) występowanie członków komisji przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
6. Utrzymanie działalności MKRPA.
a) wynagrodzenie dla członków komisji za wykonanie zadań związanych z programem.
b) przyjmowanie wniosków o przymusowe leczenie, motywacja do leczenia oraz sporządzanie wniosków o leczenie przymusowe do sądu.
c) sporządzanie opinii do wydawanych koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych.
Razem pkt. 6 - 3.000,00 zł
03-03-06 10:13
Metryka strony