Protokół obrad sesji Nr 02
Protokół Nr II/02
z obrad II Sesji Rady Miasta Sejny
odbytej w dniu 13 grudnia 2002r.
Obrady rozpoczęły się w dniu 13 grudnia 2002r. o godz. 1300.
Obrady zakończyły się w dniu 13 grudnia 2002r. o godz. 1600.
Sesja odbyła się w sali narad Urzędu Miasta Sejny.
W obradach wzięło udział 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności.
Ponadto w obradach udział wzięli:
1. Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta Sejny
2. Pan Piotr Marian Luto - Starosta Powiatu Sejny
3. Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach
4. Pani Beata Dźwilewska - Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Sejnach
5. Pani Bożena Twardowska - Dyrektor Szk.Podst. Nr 1 w Sejnach
6. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektor Szk.Podst. Nr 2 w Sejnach
7. Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach
8. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach
9. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny
10. Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta Sejny.
Obrady otworzył radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta, wypowiadając następujące słowa:
„Otwieram II Sesję Rady Miasta Sejny”.
Stwierdził prawomocność obrad i przedstawił porządek obrad, do którego zgłosił 2 autopoprawki:
podjęcie uchwały w sprawie ustalenia dla terenu Miasta Sejny liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie Miasta Sejny miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Radni jednogłośnie przyjęli zaproponowany porządek obrad II Sesji Rady Miasta Sejny.
Porządek obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku obrad.
Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad.
Sprawozdanie z prac Burmistrza Miasta od ostatniej sesji.
Interpelacje radnych.
Podjęcie uchwał podatkowych w sprawie:
podatku od nieruchomości,
stawek podatku od środków transportowych,
określenia średniej ceny sprzedaży drewna, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku leśnego,
określenie ceny skupu żyta, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku rolnego,
podatków od posiadania psów,
zwolnień w podatku od posiadania psów.
Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzoru formularzy podatkowych.
Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym.
Podjęcie uchwały w sprawie uposażenia Burmistrza Miasta Sejny.
Podjęcie uchwał w sprawie:
wysokości diet radnych,
wysokości diety Przewodniczącego Rady Miasta.
Podjęcie uchwał w sprawie:
ustalenia dla terenu Miasta Sejny liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,
ustalenia zasad usytuowania na terenie Miasta Sejny miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Odpowiedzi na interpelacje.
Sprawy różne.
Zakończenie obrad.
Do pkt 3.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zaznaczył, że protokół był wyłożony w Urzędzie Miasta i jest wyłożony na dzisiejszej sesji. Każdy radny mógł się zapoznać z jego treścią i zgłosić swoje poprawki. Uważa, że nie trzeba kserować protokołu i wysyłać do każdego radnego.
Radny Marian Auron - nie każdy radny może zwolnić się z pracy, aby przeczytać protokół. Uważa więc, że protokół będzie przesyłany do radnych. Każdy radny przeczyta protokół w domu i wniesie ewentualne uwagi.
Radny Andrzej Mocarski - jeżeli jest taka wola, to protokoły będą w dalszym ciągu wysyłane do radnych.
Radni większością głosów (7 głosów za, przy 4 głosach wstrzymujących się) przyjęli protokół z obrad I Inauguracyjnej Sesji Rady Miasta.
Do pkt 4.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił informację na temat swoich prac od ostatniej sesji:
w dniu 16 października 2002r. w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z Atache Kulturalnym Ambasady USA i jego Sekretarzem. Przybył on na zaproszenie Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Byli bardzo zainteresowani działalnością Ośrodka Kultury w Sejnach, Ośrodka Pogranicze w Sejnach i Domu Litewskiego w Sejnach. Można powiedzieć, że byli bardzo pozytywnie zdziwieni poziomem kultury w Sejnach i ilością organizowanych imprez kulturalnych. Byli zainteresowani kontaktami kulturalnymi z Litwa i planami związanymi z klasztorem w Sejnach.
w dniu 18 października 2002r. w Ministerstwie Finansów w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia Punktu Kasowego Urzędu Skarbowego w Sejnach. Punkt ten ma powstać w budynku przy ulicy 22-go Lipca i jest szansa uzyskania docelowo 6 miejsc pracy. Wszystko zastało załatwione i w tej chwili należy czekać na ostateczną informację z Izby Skarbowej w Białymstoku.
w dniu 25 października 2002r. odbyła się rozprawa sądowa z Hydrocentrum Warszawa i WPRI Suwałki. Po 3 latach starań Sąd Okręgowy w Suwałkach orzekł, że żądania syndyka WPRI Suwałki zostały oddalone i Miasto nie musi płacić kwoty 1.346.000,- złotych dla Hydrocentrum i 30.000,- złotych dla WPRI Suwałki. Jednym słowem żądania były bezzasadne.
w dniu 2 listopada 2002r. odbył wizytę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w sprawie zasad dofinansowania inwestycji ekologicznych i priorytety jakie mają obowiązywać w 2003 roku. Rozmawiał na temat selektywnej zbiórki odpadów stałych i utylizacji azbestu. Chodzi o to, że w najbliższym czasie czeka nas wymiana dachów, które w większości są pokryte eternitem.
w dniu 8 listopada 2002r. Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Sejnach zorganizował konferencję na temat inwazyjnego leczenia choroby wieńcowej. Zainteresowanie było bardzo duże.
w dniu 11 listopada 2002r. obchodziliśmy rocznicę Święta Niepodległości. Odbyła się msza święta z pocztami sztandarowymi. Następnie nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod Tablicą Straceń, Pomnikiem Wdzięczności i Pomnikiem Powstania Sejneńskiego. W sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Sejnach odbyła się okolicznościowa akademia. Program artystyczny został przygotowany przez Przedszkole Nr 1 w Sejnach i Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Było to pokaz wielkiego patriotyzmu i z tego miejsca chce podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tak pięknego widowiska.
w dniu 14 listopada 2002r. w Ośrodku Pogranicze w Sejnach została otwarta wystawa Jerzego Zabielaka z Suwałk i występ zespołu cygańskiego z Czarnego Dunaju.
w dniu 16 listopada 2002r. w Muzeum Okręgowym w Suwałkach została otwarta wystawa pn. „Formacje Graniczne Ziem Północno-Wschodnich II Rzeczpospolitej”. Temat ten jest bardzo bliski mieszkańcom Sejn.
w dniu 16 listopada 2002r. odbyły się obchody Św. Hubertusa, które zorganizowało Koło Łowieckie „Słonka” w Sejnach.
w dniu 18 listopada 2002r. zostały zakończone remonty grobów żołnierzy. Zostały odnowione wszystkie nagrobki żołnierzy i grób nieznanego żołnierza.
w dniu 21 listopada 2002r. w Krasnowie odbyła się narada dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów w sprawie podsumowania wyników egzaminacyjnych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku Oddział w Suwałkach.
w dniu 28 listopada 2002r. w Starostwie Powiatowym w Sejnach odbyło się spotkanie z redaktorami „Radia 5”w sprawie zaprezentowania planów pracy Rady Miasta i Rady Powiatu oraz osób, które piastują stanowiska przewodniczących, starosty i burmistrza. Kierownictwa „Radia 5” chce, aby takie informacje ukazywały się regularnie, aby mieszkańcy byli zorientowani o pracach poszczególnych rad.
w dniu 28 listopada 2002r. w Kuratorium Oświaty w Białymstoku spotkał się z Panią Kurator, aby omówić tematy, które będą poruszane na naradzie w Sejnach w sprawie oświaty litewskiej.
Również w tym samym dniu odbyła się konferencja w sprawie wykorzystania internetu w pracy samorządów oraz do promocji działalności gospodarczej.
w dniu 28 listopada 2002r. na bazie Warsztatów Terapii Zajęciowej powstała drużyna harcerska nieprzetartego szlaku, która skupia 15 osób.
w dniu 5 grudnia 2002r. została zorganizowana przez Poradię Pedagogiczno - Psychologiczną w Sejnach Konferencja pn. „Stop przemocy”.
w dniu 5 grudnia 2002r. odbyła się sprzedaż produktów, które zostały wyprodukowane przez uczestników Warsztatów terapii Zajęciowej w Sejnach.
w dniu 6 grudnia 2002r. już po raz 5 w naszym mieście gościł Mikołaj a w dniu 7 grudnia 2002r. w Sejnach gościł niebieski Mikołaj z Radia Białystok.
w dniu 6 grudnia 2002r. drużyna Harcerskiej Służby Granicznej odbyła manewry na granicy.
Również w tym samym dniu odbyło się spotkanie z harcerzami, którzy chcą współpracować z Powiatową Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach.
w dniu 9 grudnia 2002r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury i Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska, na którym zostały omówione i zaopiniowane materiały na sesje Rady Miasta.
w dniu 10 grudnia 2002r. odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Sejny i Przewodniczącym Rady Gminy Sejny, na którym był obecny Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach i Przewodniczący Rady Miasta w sprawie zobowiązań podatkowych miasta Sejny w stosunku do Gminy Sejny oraz wykorzystania przez Gminę Sejny naszego wysypiska odpadów stałych. Zadeklarowano chęć współpracy obu samorządów w sprawach oświatowych i inwestycjach ekologicznych. Chodzi o to, że dużo łatwiej jest pozyskać środki kiedy inwestycja jest prowadzona na 2 lub więcej gminach.
w dniu 11 grudnia 2002r. w Urzędzie Miasta Sejny odbyło się spotkanie Międzyresortowego Zespołu ds. Mniejszości Narodowych, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie strategii rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce. Główne tematy to finansowanie oświaty litewskiej, sieć i baza szkolna, wspomaganie szkół w realizacji zadań szkolnych, programy szkolne i egzaminy. Uważa, że Wspólnota Litwinów w Polsce wyszła ze spotkania zadowolona bo wszystkie zadania ujęte w strategii zostały uwzględnione. Chodzi tylko o wykupienie gruntu pod gimnazjum litewskie w Sejnach. Wójt Gminy Sejny podjął się mediacji z właścicielami gruntu. Można też powiedzieć, że wójtowie nie są usatysfakcjonowani dodatkiem do subwencji w klasach i szkołach z językiem wykładowym litewskim.
w dniu 12 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta, na którym zaopiniowano materiały na sesję Rady Miasta.
w dniu 13 grudnia 2002r. odbyło się spotkanie z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach z harcerzami, którzy chcą uczestniczyć w drużynie pożarniczej.
Do pkt 5.
Podczas obrad II Sesji Rady Miasta radni złożyli następujące interpelacje i zapytania:
Radna Barbara Łuba
Chce , aby Pan Burmistrz podał jakie są zobowiązania wymagalne i niewymagalne na koniec listopada 2002r. i czego te zobowiązania wymagalne dotyczą?
Czy jest odprowadzony Fundusz Świadczeń Socjalnych dla nauczycieli?
Czy są pieniądze na wypłacenie wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2002r. dla wszystkich jednostek podległych?
Do pkt 6.
1)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku od nieruchomości. Zaznaczył, że wszystkie Komisje Rady Miasta pozytywnie zaopiniowały proponowany projekt uchwały.
Rada Miasta większością głosów ( 7 głosów za, przy 6 głosach przeciwnych) podjęła uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości (uchwała w załączeniu).
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - podziękował radnym za podjęcie uchwały. Zgodnie z tym, co mówił na Komisji Planu, Budżetu i Finansów, osoby mające większe działki i będą znacznie odczuwać wzrost podatku od gruntu to w II półroczu 2003r. będą mogły składać podania w celu umorzenia części tego podatku. Cieszy się, że grupa radnych właściwie rozumie potrzeby miasta. Kalkulacje przeprowadzone na Komisji Planu, Budżetu i Finansów dotyczące przyjęcia propozycji części radnych świadczyły jednoznacznie, że przyjęcie tych propozycji to zapaść finansów miasta. Strata 340 tysięcy złotych nie pozwoliłaby na właściwe funkcjonowanie miasta.
2)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie stawek podatku od posiadania środków transportowych.
Radny Marian Auron - chce wiedzieć, czy przy tych stawkach podatkowych od posiadania środków transportowych pozostaną takie same zapisy w dochodach budżetu miasta Sejny na 2003r., czy będą to inne zapisy w dochodach? Jest wykaz środków transportowych, które podlegają opodatkowaniu a więc można już wszystko obliczyć.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - jak wróci ze szpitala Pani Skarbnik to przeprowadzi dokładna analizę i ustali się rzeczywiste dochody do budżetu z podatku od środków transportowych.
Radny Marian Auron - będzie to już po wszystkim, bo podjęta zostanie uchwała.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - radny mówi o kwocie w uchwale podatkowej, która w dniu dzisiejszym nie jest rozpatrywana. W budżecie były brane kwoty szacunkowe, jak wyjdzie różnica przy uchwalaniu budżetu to kwota ta zostanie poprawiona.
Rada większością głosów (10 głosów za, przy 2 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie stawek podatku od środków transportowych (uchwała w załączeniu).
3)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia średniej ceny sprzedaży drewna, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku leśnego. Jednocześnie zaznaczył, że przyjęcie stawki zaproponowanej w projekcie uchwały jest równoznaczne z tym, że nie trzeba pisemnej uchwały a wystarczy zapis w protokole.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia średniej ceny sprzedaży drewna, przyjmowanej jako podstawę do obliczania podatku leśnego.
4)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Moacarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia ceny skupu żyta, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku rolnego. Równie i ta uchwała, jak zostanie przyjęta w zaproponowanej wersji to nie jest potrzebna pisemna uchwała a wystarczy zapis w protokole.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia ceny skupu żyta, przyjmowanej jako podstawę obliczania podatku rolnego.
5)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku od posiadania psów. Zaznaczył, że na Komisjach Rady została przegłosowana stawka 40,- złotych za 1 psa i stawka 30,- złotych za każdego następnego.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - zgadza się z propozycją Komisji i wycofuje proponowane stawki zawarte w projekcie uchwały.
Rada większością głosów (13 głosów za, przy 1 głosie wstrzymującym się) podjęła uchwałę w sprawie podatku od posiadania psów (uchwała w załączeniu).
6)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnień w podatku od posiadania psów. Zaznaczył, że na Komisji Planu, Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały w wersji przedstawionej przez Burmistrza Miasta.
Radna Małgorzata Gruda - na połączonym posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury i Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska przegłosowany został wniosek, aby nie zwalniać właścicieli prywatnych posesji z podatku od posiadania psów. Chce też dodać, że w zamian za to Komisja obniżyła stawki podatku od posiadania psów.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nie możemy wiązać tej uchwały, z uchwałą już podjętą. Są to dwie inne uchwały i prosi, aby brać to pod uwagę.
Radny Marian Auron - na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady te dwie uchwały były rozpatrywane łącznie i dlatego jest takie stanowisko Komisji. Prosi, aby takie stanowisko Komisji uszanować.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - w stanowisku Komisji do jednej uchwały jest o zmniejszeniu stawek a w stosunku do drugiej uchwały jest skreślenie punktu zwalniającego właścicieli prywatnych posesji z podatku od posiadania 1 psa. Trzyma się więc tych zapisów.
Rada Miasta większością głosów ( 7 głosów za, przy 5 głosach przeciwnych) skreśliła z projektu uchwały zapis zwalniający właścicieli prywatnych posesji z podatku od posiadania 1 psa.
Rada większością głosów (12 głosów za, przy 2 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie zwolnień w podatku od posiadania psów (uchwała w załączeniu).
Do pkt 7.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia wzoru formularzy podatkowych. Każdy radny mógł się zapoznać z tymi formularzami. Komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - poinformowała, że te formularze zawierają minimum informacji jakie powinien posiadać Urząd. Wynika to z przepisów ustawowych.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wzorów formularzy podatkowych (uchwała w załączeniu).
Do pkt 8.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym. Zaznaczył, że Komisja Planu, Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała przedłożony projekt uchwały.
Radna Małgorzata Gruda - na posiedzeniach Komisji radna Barbara Łuba prosiła, aby podać jakie są zobowiązania wymagalne i niewymagalne. Jest to potrzebne do podjęcia tej uchwały.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nie widzi tu związku, ale może powiedzieć, że zobowiązania wymagalne wynoszą około 213 tysięcy złotych i są to dodatki mieszkaniowe za miesiąc wrzesień, październik i listopad 2002r. Takie są zobowiązania wymagalne na koniec listopada 2002r.
Radny Waldemar Kwaterski - na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów była mowa o konieczności ogłoszenia przetargu i jaki to ma być kredyt.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - jest to kredyt odnawialny w ramach rachunku bieżącego i nie ma do niego zastosowania ustawa o zamówieniach publicznych. Chodzi o to, że obsługa to odsetki i prowizja. W tym przypadku odsetki i prowizja nie przekraczają 3 tysięcy euro. Taką informacje uzyskał w Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
Rada Miasta większością głosów ( 9 głosów za, przy 5 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym (uchwała w załączeniu).
Do pkt 9.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił swoją propozycję uposażenia Burmistrza Miasta Sejny Pana Jana Stanisława Kapa. Skorzystał z tego, że uposażenie Burmistrza Miasta proponuje Przewodniczący Rady Miasta po zasięgnięciu opinii Komisji Planu, Budżetu i Finansów. Dopełnił tej formalności i przedstawił swoją propozycje na Komisji Planu, Budżetu i Finansów, która pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie. Proponuje, aby wynagrodzenie Burmistrza miasta wynosiło brutto 5.520,- złotych, na co składa się płaca zasadnicza 4.100,- złotych i dodatek funkcyjny w wysokości 1.420,- złotych. Daje to netto około 3.600,- złotych. Dlaczego wystąpił o zwiększenie poborów dla Burmistrza Miasta. Przez ostatnie 4 lata Burmistrz Miasta nie otrzymał ani jednej podwyżki, ani nagrody ze względu na stan budżetu miasta. Uważa, że w nowej kadencji taka podwyżka się należy. Jest to rozsądna podwyżka biorąc pod uwagę, że Burmistrz Miasta nie będzie zatrudniał etatowego zastępcy.
Rada Miasta Sejny większością głosów (10 głosów za, przy 2 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie uposażenia Burmistrza Miasta Sejny.
Do pkt 10.
1)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przystępując do ustalenia wysokości diet radnych zaznaczył, że były one przedmiotem posiedzeń poszczególnych Komisji Rady Miasta. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury i Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska były rozpatrywane 2 warianty tj. 3-krotnej i 5 - krotnej diety należnej z tytułu podróży służbowej, która obowiązywała w poprzedniej kadencji. Za 3 - krotną opowiedziało się 8 radnych, za 5 - krotną opowiedziało się 4 radnych. Jest to kwotowo 57,- zł lub 95,- złotych. Przedstawił projekt uchwały, do którego wpisze się wysokość diety po przeprowadzeniu głosowania.
W wyniku jawnego głosowania 9 radnych opowiedziało się za stawka 5 - krotną, 5 radnych opowiedziało się za stawką 3 - krotna , 1 radny wstrzymał się od głosu (uchwała w powyższej sprawie w załączeniu).
Radna Małgorzata Gruda - zwróciła się o imienne głosowanie w sprawie wysokości diet radnych.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - głosowanie w tej sprawie się odbyło. Taki wniosek powinien być zgłoszony i przegłosowany przed przystąpieniem do głosowania.
2)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przystąpił do podjęcia uchwały w sprawie wysokości diety Przewodniczącego Rady Miasta Sejny.
Radna Małgorzata Gruda - zgłosiła wniosek, aby przy ustalaniu diety Przewodniczącego Rady Miasta Sejny odbyło się imienne głosowanie. Chodzi o wpisanie do protokołu, kto i jak głosował.
Rada Miasta większością głosów (11 głosów za, przy 3 głosach wstrzymujących się) przyjęła wniosek w sprawie imiennego głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości diety Przewodniczącego Rady Miasta Sejny.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - wyjaśnił, że po zarządzeniu głosowania zostaną wpisane nazwiska radnych przy wariancie, za którym będą głosować.
Na posiedzeniach Komisji były rozważane 2 warianty tj. pozostawienie dotychczasowej diety, która wynosiła 1.100,- złotych i dieta w wysokości 500,- złotych, która została przegłosowana na wspólnym posiedzeniu Komisji. Na wspólnym posiedzeniu Komisji OSSZiK i Komisji BPHiOŚ za stawką 500,- złotych opowiedziało się - 6 radnych a za stawką 1.100,- złotych - 5 radnych. Na Komisji Planu, Budżetu i Finansów za stawką 1.100,- złotych opowiedziało się 5 radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Przedstawił projekt uchwały, do którego wpisze się przegłosowana kwotę.
W wyniku imiennego głosowania za stawką:
- 1.100,- złotych opowiedziało się 9 radnych (Jacek Gniazdowski, Romuald Jakubowski, Wiesław Kibisz, Jacek Kozakiewicz, Waldemar Kwaterski, Andrzej Mocarski, Andrzej Karol Ostrowski, Weronika Pogorzelska, Rafał Sławiński.
500,- złotych (Marian Auron, Zdzisław Daniłowicz, Tadeusz Falejczyk, Małgorzata Gruda, Barbara Łuba, Ewa Meyza.
Uchwała w sprawie ustalenia wysokości diety Przewodniczącemu Rady Miasta Sejny w załączeniu.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów zgłosił wniosek, aby Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta pobierał ryczałtową dietę w wysokości 400,- złotych. Komisja pozytywnie to zaopiniowała. W sprawie tej chce się wypowiedzieć Pan Romuald Jakubowski - Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta.
Radny Romuald Jakubowski - Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta - taki wniosek został zgłoszony na Komisji Planu, Budżetu i Finansów. Widział, że było wielkie zdziwienie niektórych radnych. Żyjemy w Sejnach i wiemy, że w sąsiednich samorządach takie funkcje są i jest uposażenie. W sytuacji Rady Miasta miało to być symboliczne uposażenie, ale biorąc pod uwagę wydatki budżetu miasta chce zrezygnować z takiej diety.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - wcześniej rozmawiał z radnym Romualdem Jakubowskim i znając jego decyzje nie wprowadzał tego punktu pod obrady sesji.
Do pkt 11.
1)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia dla terenu Miasta Sejny liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Radna Ewa Meyza - chce wiedzieć, jaki jest wzrost w stosunku do poprzedniej uchwał i czy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach nie musi opiniować tej uchwały..
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - było 20 punktów. W tej chwili planuje się 25 punktów bo do limitu wchodzą jednorazowe pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Zmienia się tez zasada wydawania zezwoleń. Wszystkie podmioty gospodarcze będą mogły sprzedawać alkohol po pozytywnej opinii Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach. Chce też dodać, że Komisja nie musi opiniować tej uchwały bo jej zdanie będzie wiążące przy wydawaniu pozwolenia.
Rada Miasta większością głosów (14 głosów za, przy 1 głosie wstrzymującym się) podjęła uchwałę w sprawie ustalenia dla terenu Miasta Sejny liczby punktów sprzedaży napojów zwierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (uchwała w załączeniu).
2)
Przewodniczący Rady Miast- Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie Miasta Sejny miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Rada Miasta większością głosów (12 głosów za, przy 3 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie Miasta Sejny miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (uchwała w załączeniu).
Do pkt 12.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - udzielił odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, zgłoszone podczas dzisiejszej sesji.
Tak, jak wcześniej powiedział kwota zobowiązań wymagalnych na dzień 30 listopada 2002r. wynosi 213.391,- złotych. Zobowiązania niewymagalne to:
a) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku - 15 tysięcy złotych + odsetki,
b) ABB Centrum Informatyki we Wrocławiu - 29.200,- złotych,
c) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - 53 tysiące złotych,
d) dotacja do Przedszkola Nr 1 - 100 tysięcy złotych,
e) dotacja do Ośrodka Kultury - 20 tysięcy złotych,
na rachunku bieżącym około 30 tysięcy złotych.
Fundusz Świadczeń Socjalnych został odprowadzony.
Na dzień dzisiejszy nie widzi przeszkód, aby zostały wypłacone wynagrodzenia dla pracowników jednostek podległych.
Radna Barbara Łuba nie zgłosiła uwag do odpowiedzi na swoje zapytania i interpelacje.
Do pkt 13.
W sprawach różnych głos zabrali:
Burmistrz Miasta Sejny odczytał i przekazał dla radnych list gratulacyjny z okazji wyboru na radnego od Posła RP Pana Józefa Laskowskiego.
Burmistrz Miasta Sejny poinformował, że w biurze pracownika obsługującego Radę Miasta zostanie wyłożona teczka z oceną zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Miasta Sejny w kadencji 1998-2002r. W sprawie tej będzie podjęta uchwała, prosi więc, aby radni zapoznali się z opracowaną oceną.
Radna Małgorzata Gruda - chce wrócić do punktu 6 dzisiejszych obrad. Uchwały podatkowe zostały sprawnie przegłosowane, ale uważa, że należy podyskutować o stawkach za grunt pozostały. Podwyżka jest bardzo duża i będzie źle przyjęta przez mieszkańców. Jako radni zostaliśmy wybrani, aby ich reprezentować. Biorąc pod uwagę, że w mieście jest dużo bezrobotnych i zbliżają się święta a my podnosimy ręce za najwyższymi stawkami (nie mówi tu o sobie, bo nie była za najwyższymi stawkami). Pan Burmistrz tłumaczył na Komisjach, że w całej sprawie chodzi o wysokość subwencji, którą otrzymamy po obniżeniu stawek podatkowych. Może powiedzieć, że spotyka się z ludźmi i rozmawia na temat tych stawek. Spotyka się z ogromnym sprzeciwem, szczególnie chodzi o wysokość stawki za grunt pozostały. Radny Marian Auron podawał na Komisji do jakich stawek podniosły ten podatek inne gminy. Wymieniła kilka gmin, które podniosły ten podatek symbolicznie. Chce też powiedzieć, że wpływy do budżetu z tytułu podatków i opłat lokalnych zwiększy się o 15,8% w 2003r. Trzeba patrzeć na oszczędności a w projekcie budżetu zakłada się wzrost wynagrodzeń w Urzędzie Miasta o 9%. Burmistrz tłumaczy to nagrodami jubileuszowymi i odprawkami. Chce widzieć wyszczególnienie tych nagród i odprawek, i jaka to będzie kwota. Uchwalone podatki to duże obciążenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Część osób już zawiesiła działalność gospodarczą, bo nie dają rady finansowo, ale na KS „Pomorzanka” jest zwiększona kwota do 24 tysięcy złotych. Chce też wrócić do wynagrodzenia Przewodniczącego Rady Miasta. Część radnych nie była za tym, aby obniżyć wynagrodzenie dla Przewodniczącego Rady Miasta, pomimo tego, że Pan Przewodniczący tak myślał i można było to odczuć na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów. Słusznie Pan Przewodniczący powiedział, że ze swojej diety chce przeznaczyć część pieniędzy na Regionalne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Sejnach i na Klub Sportowy „Pomorzanka”. Nie interesuje zaś to, że Pan jakiś procent z diety musi płacić dla swojej partii. Uważa, że kwoty, które chce Pan Przewodniczący przeznaczyć na zbożny cel można było odjąć od diety i przekazać to od całego miasta. Dziękuje Panu Romualdowi Jakubowskiemu, że zrezygnował z pobierania diety za funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - chce zwrócić uwagę, że wszystkie Komisje Rady Miasta pozytywnie zaopiniowały stawki podatku od nieruchomości na 2003 r. i nie było innych wniosków w tej sprawie.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - dziękował radnym za podjęcie uchwały w sprawie podatku od nieruchomości bo zawsze można pomóc mieszkańcom miasta w formie umorzenia części podatków od gruntu. Chodzi o to, że obniżając stawki podatkowe możemy bardzo dużo stracić. W przypadku przyjęcia propozycji 15 gr to strata budżetu miasta wyniosłaby 340 tysięcy złotych. Jest to 70% dotacji do Przedszkola Nr 1 w Sejnach. Proszę powiedzieć jak wygospodarować te pieniądze.
Odnośnie płac w Urzędzie Miasta to nie jest tak, jak mówi radna Małgorzata Gruda. Wzrost płac związany z nagrodami jubileuszowymi to jest drobiazg. Gro pieniędzy jest przeznaczone na prace dla osób bezrobotnych. W tym roku wydatkowano 137 tysięcy złotych na zatrudnienie bezrobotnych. Były to pieniądze na umowy zlecenia i częściowo na prace interwencyjne. Te 137 tysięcy złotych trafiło do kieszeni osób najuboższych. Z braku prac interwencyjnych trzeba było zatrudnić opiekunki przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na umowę zlecenie. Tylko na pokrycie płac dla opiekunek z MOPS wydatkowano do końca listopada 2002r. kwotę 46.770,- złotych. Wynagrodzenia te idą z budżetu miasta a nie z opieki społecznej. W roku przyszłym przewiduje się na zorganizowanie miejsc pracy kwotę 340 tysięcy złotych co pozwoli na opłacenie około 20 miejsc pracy. Jak otrzymamy pieniądze na prace interwencyjne to tych miejsc będzie więcej, bo Powiatowy Urząd Pracy refunduje 50% wynagrodzenia. Trzeba tez powiedzieć, dlaczego podatki w naszym mieście są wysokie, bo udział mieszkańców w inwestycjach jest minimalny. Prosi o zwrócenie uwagi na fakt, że w 1997 roku przyłącze kanalizacyjne było wycenione na 1.200,- złotych a my przez 4 lata utrzymywaliśmy kwotę 4.000,- złotych. Można powiedzieć, że mieszkaniec do którego jest doprowadzane przyłącze kanalizacyjne otrzymuje kwotę 800,- złotych. Wodociąg, który został wykonany do ponad 80 posesji obciążył mieszkańca kwota 600,- złotych. Sąsiedzi biorą za przyłącze wodne kwotę 2.500,- złotych. Można powiedzieć, że 1.900,- złotych musi miasto wygospodarować, aby wykonać inwestycję i nie obciążać dodatkowo mieszkańców. To co powiedział to będzie realizowane, że w II półroczu będą stosowane umorzenia podatkowe od gruntu dla osób, które maja większe działki. Choć w szczególnych sytuacjach będą rozpatrywane podania od mniejszych działek.
Radna Małgorzta Gruda - chce, aby Pan Burmistrz powiedział, czy wzrosną płace w Urzędzie Miasta?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nie był jeszcze planowany wzrost płac w Urzędzie Miasta.
Radny Marian Auron - uważa, że sprawy, które są w porządku obrad sesji powinny być omawiane na posiedzeniach Komisji, np. płace Burmistrza Miasta. Nie wie, dlaczego ten punkt nie był w porządku posiedzenia jego Komisji. W porządku posiedzenia Komisji nie było tez punktu dotyczącego diety dla Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Sejny. Być może pozostałe Komisje miałyby inne zdanie. Porządek posiedzenia Komisji powinien być zgodny z porządkiem obrad sesji. Jak zacznie coś mówić to część radnych uważa, że mówi to dla poklasku. Kto miał klaskać dla Aurona to wyklaskał się przez ponad 30 lat. Jest Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej przez 31 lat, co jest ewenementem w Polsce. Jak by źle pracował to dawno by został zwolniony. Chce, aby były jasne reguły dla wszystkich. Nie może być tak, że przyjmujemy górne stawki podatkowe a w IV kwartale znajdzie się dobry wujek i część tych podatków umorzy.
Chce zgłosić wniosek:
Do sesji budżetowej jest jeszcze sporo czasu a ludzie na ulicy bez nazwy od ul. Wojska Polskiego do ul. Zawadzkiego czekają na oświetlenie. Wielu kandydatów na radnych, którzy startowali w tych i poprzednich wyborach, obiecywali, że na tej ulicy zaświecą lampy uliczne. Nie jest to sprawa Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach a Miasta. Szczególnie chodzi o dzieci, którzy chodzą do szkoły. Myśli, że miasta jest na to stać.
Chciałby też usłyszeć, jaka jest przyczyna braku reakcji na jego wniosek, dotyczący poszerzenia granic miasta. Na posiedzeniu Komisji usłyszał, że będzie to przedstawione na Komisji Planu, Budżetu i Finansów a jest to związane ze spotkaniem z Wójtem Gminy Sejny. Chce przypomnieć, że wniosek dotyczył poszerzenia granic miasta w kierunku Augustowa. Chodzi o to, że tam mieści się oczyszczalnia ścieków, za która ZGKMWiK musi płacić duże podatki. Chce usłyszeć co w tej sprawie zostało zrobione?
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - nie rozumie wypowiedzi radnego Mariana Aurona odnośnie porządku posiedzenia Komisji. Przecież to radny jest Przewodniczącym Komisji i ustala taki porządek posiedzenia, który chce realizować. W każdej chwili Przewodniczący Komisji może rozszerzyć porządek i realizować taki punkt, który chce omówić Komisja.
Odnośnie punktu dotyczącego wynagrodzenia Burmistrza Miasta to w Regulaminie jest, że wynagrodzenie proponuje Przewodniczący Rady Miasta po zasięgnięciu opinii Komisji Planu, Budżetu i Finansów. Tak też zostało zrobione.
Druga sprawa to realizacja wniosku, który został zgłoszony przez radnego Mariana Aurona. Sprawę wniosku pozostawił do wyjaśnienia w sprawach różnych. W sprawie tej rozmawiał na spotkaniu z Wójtem Gminy Sejny, który powiedział, że zgodzi się na oddanie części terenu gminy w stronę Augustowa pod warunkiem, że miasto odda taką samą część ziemi w stronę Marynowa z 2 blokami spółdzielczymi i ul. Wojska Polskiego. Z drugiej strony to na dzień dzisiejszy są dobre stosunki z Wójtem Gminy Sejny, który jest gotowy do umarzania podatków a realizacja tego wniosku może to zmienić na niekorzyść miasta. Pomimo wszystko sprawę postawi w nowym roku na Komisjach Rady Miasta i jak zajdzie potrzeba wprowadzi pod obrady sesji.
Radna Barbara Łuba - na Komisjach proponowała, aby Pan Burmistrz opracował zasady umarzania podatków. Chodzi o wypracowanie szablonu tych umorzeń.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - nie ma i nie może być wypracowanych zasad dotyczących umorzeń podatkowych. Zawsze jest to indywidualna sprawa i radna o tym dokładnie wie.
Radny Zdzisław Daniłowicz - na posiedzeniu Komisji zgłosił sprawę zdjęcia znaku zakazu postoju i zatrzymywania się przy Przychodni Chirurgicznej w Sejnach. Jak ta sprawa jest załatwiona?
Pan Lech Koneszko członek Zarządu Powiatu - zgłosił sprawę na posiedzeniu Zarządu Powiatu. Będzie to rozwiązane przy remoncie ulicy 22-go Lipca, który będzie wykonywany w 2003r. Planuje się wykonanie zatoczki postojowej. W tej chwili, zdaniem policji i Komisji ds. Oznakowania jest to miejsce niebezpieczne i taki znak musi tam być ustawiony.
Radna Małgorzata Gruda - Na posiedzeniu Komisji zgłosiła sprawę pobierania rezerwacji za miejsce na targowisku miejskim. Chce znać odpowiedź w tej sprawie.
Pan Romuald Kisiel - udzielił odpowiedzi na piśmie i przekazał Przewodniczącemu Rady Miasta. Skorzysta jednak z obecności na sesji i wyjaśni, jak ta sprawa wygląda. Faktem jest, że nie ma tej pozycji w cenniku. Sprawa jest ujęta w Regulaminie korzystania z targowiska. W sprawie tej kontaktował się z sąsiednimi samorządami, którzy w takiej formie zabezpieczają rezerwację miejsca na targowiskach. Nie robił tego na siłę, tylko sami kupcy zgłosili ten problem i prosili, aby taką opłatę wprowadzić. Chodziło im o to, że będą mieli stałe miejsce na targowisku bez względu na godzinę przyjazdu.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć, czy jest to zgodne z prawem?
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - nie może tego być w uchwale. Z tego co wie, to Dyrektor ZGKMWiK może podjąć samodzielnie decyzję, co do pobierania niektórych opłat. Nie może w tej chwili powiedzieć, czy Dyrektor może podejmować decyzje co do stanowiska na targowisku, za które jest w uchwale określona stawka opłaty.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - jeszcze raz chce zaznaczyć, że w innych miastach takie opłaty są pobierane i nikt tego nie zakwestionował. Kupca są zadowoleni i nie widzi przeszkód do pobierania takiej opłaty.
Radny Waldemar Kwaterski - na dzień dzisiejszy nic się nie dzieje. Kupcy chętnie płacą za rezerwację miejsca. Są to pieniądze dla ZGKMWiK w Sejnach. Nie widzi potrzeby, aby w tej chwili to prawnie rozstrzygać.
Radna Małgorzata Gruda - nie jest w tej sprawie tak cicho, bo 2 tygodnie temu były osoby, które nie chciały płacić. Z tego co wie to Pan Dyrektor był w tym czasie na targowisku.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - nie chodziło tam o płacenie za rezerwację tylko ten kupiec nie chciał opłacić wjazdu na targowisko w wysokości, która jest ujęta w uchwale.
Radny Waldemar Kwaterski - chce poruszyć sprawę braku sygnału i odbioru Regionalnej TV 3. Prosi, aby sprawą zajął się Pan Redaktor Moćkun.
Pan Tadeusz Moćkun - Redaktor „Gazety Współczesnej” - odbioru nie mają tez mieszkańcy Suwałk. Chodzi o to, że zasięg nadajnika jest zbyt mały, aby do Sejn i Suwałk dochodził odpowiedni sygnał. W Suwałkach program ten jest odbierany w telewizji kablowej. Z tego co wie to również sygnały z Suwałk idą w tym kierunku, aby zwiększyć moc nadajnika.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zwrócił się do radnych, aby do dnia 19 grudnia 2002r. zgłosili na piśmie swoje uwagi do projektu Statutu Miasta Sejny. Chodzi o to, że będzie czas, aby te uwagi skonsultować z prawnikiem.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - poinformował radnych, że w dniu 30 grudnia 2002r. odbędą się obrady sesji. Szczególnie chodzi o dokonanie przeniesień w budżecie. Odbędą się też posiedzenia Komisji.
Radna Barbara Łuba - prosi, aby wnioski zgłoszone na jednej Komisji Rady Miasta były przedstawione na następnej Komisji. Uważa, że nie trzeba czekać do obrad sesji Rady Miasta.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - zwróci na to uwagę.
10)Pan Marian Luto - Starosta Powiatu Sejneńskiego - podziękował za zaproszenie na sesję Rady Miasta. Poinformował radnych, że sesja Rady Powiatu przyjęła budżet na 2003r., w którym jest zapis o remoncie ulicy 22-go Lipca i Rittlera. Część środków zostanie pozyskana z 10% rezerwy budżetu państwa. Apeluje do radnych Rady Miasta o wniesienie własnego wkładu w remont tych ulic. Zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji budżetowej miasta, ale chodzi o to, że większe środki własne to możliwość pozyskania większych pieniędzy z 10% rezerwy.
Do pkt 14.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski zamknął obrady, wypowiadając następujące słowa:
„Zamykam obrady II Sesji Rady Miasta Sejny”.
Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta
Lech Koneszko Andrzej Mocarski
14
Metryka strony