Protokół z obrad Sesji Rady Nr 19

PROTOKÓŁ Nr XIX/04

z obrad XIX Sesji Rady Miasta Sejny

odbytej w dniu 29 października 2004 r.

Obrady sesji rozpoczęły się 29 października 2004 r. o godzinie 11.00

Obrady sesji zakończyły się 29 października 2004 r. o godzinie 15.30

Obrady odbyły się w sali narad Urzędu Miasta Sejny.

W obradach udział wzięło 14 radnych Rady Miasta Sejny, zgodnie z załączoną listą obecności

Radni nieobecni na sesji:

  1. Pan Andrzej Ostrowski

Ponadto w obradach udział wzięli:

  1. Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta Sejny
  2. Pan Krzysztof Tur - Przewodniczący Rady Powiatu Sejny
  3. Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny
  4. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny
  5. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach
  6. Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach
  7. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sejnach
  8. Pani Beata Dźwilewska - Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Sejnach
  9. Pan Andrzej Hajdenrajch - Komendant Powiatowy Policji w Sejnach
  10. Pan Lech Koneszko - Radny Rady Powiatu
  11. Pani Aldona Wasilczyk - Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 1 w Sejnach
  12. Pan Eugeniusz Jurkiewicz - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 w Sejnach
  13. Pan Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka Pogranicze “Sztuk-Kultur-Narodów”
  14. Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach
  15. Pan Tadeusz Moćkun - Redaktor “Gazety Współczesnej”.

Obrady otworzył i im przewodniczył Pan Andrzej Mocarski – Przewodniczący Rady Miasta Sejny – wypowiadając następujące słowa:

“Otwieram obrady XIX Sesji Rady Miasta Sejny”.

Przewodniczący Rady Miasta po stwierdzeniu prawomocności obrad przedstawił proponowany porządek obrad jednocześnie zaproponował, aby punkt dotyczący zmian w budżecie Miasta Sejny na 2004 r. rozpatrzyć jako pkt. 6 ze względu na konieczność zawiezienia uchwały do Euroregionu “Niemen”. Przesunięciu ulegną pozostałe punktu porządku obrad.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie przyjęła zaproponowany porządek obrad XIX Sesji Rady Miasta Sejny wraz z zaproponowaną przez Przewodniczącego Rady Miasta poprawką.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z obrad XVIII Sesji Rady Miasta Sejny.
  4. Sprawozdanie z prac Burmistrza Miasta Sejny od ostatniej sesji
  5. – informacja o wydanych decyzjach i zarządzeniach w okresie międzysesyjnym.

  6. Interpelacje radnych.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2004 r.
  8. Wystąpienie Dyrektora Ośrodka Pogranicze “Sztuk – Kultur – Narodów” w Sejnach w sprawie realizacji projektu artystycznego upamiętniającego dziedzictwo kultury żydowskiej w Polsce.
  9. Informacja Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach o stanie przygotowań do okresu zimowego.
  10. Zaopiniowanie pracy dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Sejny za ich osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze.
  12. Ocena pracy Ośrodka Kultury w Sejnach.
  13. Podjęcie uchwał w sprawie:
  14. 1) określenia zasad sprzedaży nieruchomości stanowiących mienie komunalne Miasta Sejny na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej,

    2) stawek opłat za zajęcie pasa drogowego,

    3) ustalenia cen za usługi komunalne.

  15. Przyjęcie założeń do budżetu Miasta Sejny na 2005 rok.
  16. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat jak również trybu ich pobierania.
  17. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Miasta i Burmistrza Miasta ze złożonych oświadczeń majątkowych radnych Rady Miasta, kierowników jednostek podległych i pracowników Urzędu Miasta Sejny.
  18. Odpowiedzi na interpelacje.
  19. Sprawy różne.
  20. Zakończenie obrad.

Do pkt 3.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie przyjęła protokół z obrad XVIII Sesji Rady Miasta Sejny odbytej 31 sierpnia 2004 r.

Do pkt 4.

Burmistrz Miasta Sejny – Pan Jan Stanisław Kap – przedstawił sprawozdanie ze swoich prac od ostatniej sesji Rady Miasta:

  1. 1 września 2004 r. przybyła do Sejn Komisja Władzy Wdrażającej i Opiniującej projekty “Małych Ojczyzn”. Projekt przygotował Pan Jerzy Andrzej Nazaruk – Przewodniczący Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiej. Starosta, burmistrz, wójtowi i przewodniczący poszczególnych rad przekazali Komisji bardzo dużo informacji na temat powiatu sejneńskiego.
  2. 1 września 2004 r. to obchody 65 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

  3. 6 września 2004 r. do Sejn przybył ambasador Republiki Litewskiej, któremu towarzyszył Konsul Generalny Republiki Litwy. Omówione zostały najpilniejsze problemy dotyczące mniejszości litewskiej w Sejnach. Chodziło o budowę centrum oświatowego z litewskim językiem nauczania przy ul. 22-go Lipca. Pan Ambasador był zainteresowany zatrudnieniem przez miasto drugiego choreografa do Domu Litewskiego w Sejnach, zmianą nazwy ulicy 22-go Lipca na ul. bpa Antoniego Baranowskiego i problem postawienia pomnika na cmentarzu w Berżnikach. Tematu pomnika nie rozwijali bo jest to temat do rozwiązania przez sąsiednią gminę.
  4. Również 6 września 2004 r. odbyło się Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej, na którym dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego w Suwałkach omówił najważniejsze zadania stojące przed Parkiem. Pan Marcin Szlegier zapoznał zebranych z trasami narciarskimi na Suwalszczyźnie. Pani Niedziejko przedstawiła zaawansowanie prac nad projektem zintegrowanych tras rowerowych.

    Tego samego dnia przybył do Sejn poseł PiS – Jarosław Żyliński, który przekazał uczniom Gimnazjum Nr 1 w Sejnach obiecane wcześniej podręczniki szkolne.

  5. 15 września 2004 r. odbyło się kolejne robocze spotkanie w sprawie powołania Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Na spotkaniu omawiane były sprawy organizacji zebrania założycielskiego.
  6. 16 września 2004 r. odbyła się inauguracji tegorocznej edycji “Lekkoatletycznych czwartków” z udziałem dzieci i młodzieży z powiatu sejneńskiego.
  7. 23 września 2004 r. przybyli do Sejn przedstawiciele Firmy “BUTMAR”, która przygotowuje plan przestrzennego zagospodarowania Miasta Sejny. Przywieźli oni materiały do uzgodnień dotyczące ciągów komunikacyjnych i propozycję realizacji wniosków zgłoszonych przez mieszkańców Sejn.
  8. 24 września 2004 r. w Urzędzie Miejskim w Suwałkach odbyło się spotkanie samorządowców z 3 powiatów z Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podczas, którego przedstawiono propozycję wykonania wspólnego wysypiska dla gmin wchodzących w skład 3 powiatów (sejneńskiego, suwalskiego i augustowskiego).
  9. Tego dnia odbył się też Przegląd Piosenki osób niepełnosprawnych biorących udział w zajęciach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Obecni byli uczestnicy z Suwałk, Gołdapi, Sokółki i Augustowa. Poziom niektórych uczestników był imponujący, co wskazuje ile pracy trzeba włożyć, aby osoby niepełnosprawne mogły reprezentować taki poziom artystyczny.

  10. 26 września 2004 r. odbyły się w Raczkach i na Wigrach diecezjalne dożynki.
  11. 27 września 2004 r. odbyło się posiedzenie Społecznej Rady SP ZOZ Sejny, na której podjęto decyzję o wystąpieniu do Rady Powiatu o wprowadzenie do Statutu SP ZOZ podstawowej opieki zdrowotnej.
  12. 29 września 2004 r. odbyło się spotkanie ze wszystkimi dyrektorami szkół z terenu Miasta Sejny. Na tym spotkaniu wszyscy dyrektorzy zadeklarowali współpracę z Dyrektorem ZGKMWiK w Sejnach w sprawie pomocy przy utrzymaniu stadionu miejskiego. Zostały podzielone zadania dla poszczególnych szkół. W zamian za utrzymanie stadionu młodzież szkolna będzie mogła korzystać bezpłatnie z urządzeń sportowych.
  13. W tym samym dniu gościliśmy Dyrektora Urzędu Wojewódzkiego – Pana Marka Liberadzkiego, który zajmuje się mniejszościami narodowymi. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Sejnach – Pan Maksimowicz. Celem tego spotkania było wyeliminowanie skarg mniejszości litewskiej na działalność Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta. Wspólnie doszli do wniosku, że tematy dotyczące mniejszości litewskiej są bardzo sprawnie i szybko załatwiane a osoby nie związane z grupą bezpośrednio zarządzającą i negocjującą poszczególne tematy cały czas pracują nad psuciem dobrej atmosfery.

  14. 7 października 2004 r. odbyła się promocja książki Pani Teresy Rugienis Witkowskiej o sejneńskiej służbie zdrowia. Książka została wydana w rok po uroczystych obchodach 40-lecia istnienia Szpitala Powiatowego w Sejnach.
  15. 8 października 2004 r. odbył wraz z inicjatorami powstania Muzeum Ziemi Sejneńskiej wizytę w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku w celu określenia sposobu ekspozycji części wojskowej w Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Odwiedzili też Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku gdzie otrzymali deklarację, że będą wypożyczane do Sejn wystawy znajdujące się w Muzeum Wojska Polskiego.
  16. 11 października 2004 r. miała miejsce wizyta w naszym mieście ministrów Kancelarii Prezydenta RP i Republiki Litewskiej. Ministrowie przyjechali, aby zapoznać się z głównymi problemami mniejszości litewskiej, a więc: oświatą litewską, otwarciem nowych przejść granicznych. Osobiście prosił o wsparcie naszych starań w celu uporządkowania najbliższego otoczenia przy pomniku bpa Antoniego Baranowskiego tj. powstanie parkingu i szaletu. Prawdopodobnie w przyszłym roku będą gościć w Sejnach Prezydenci Polski i Litwy.
  17. 13 października 2004 r. odbyło się spotkanie założycielskie Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Został przyjęty Statut z Towarzystwa i przeprowadzono wybory do władz. Przewodniczącym Towarzystwa został jednogłośnie wybrany Pan Stanisław Buchowski, jeden z inicjatorów powołania Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Zarząd jest 7 – osobowy. Zostały wyznaczone 3 osoby do przeprowadzenia rejestracji Towarzystwa. Pierwszym zadaniem Towarzystwa będzie powołanie Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
  18. 14 października 2004 r. Dzień Edukacji Narodowej. W czasie obchodów tego dnia odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Pana Józefa Klimko – pierwszego dyrektora i budowniczego Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której nastąpił przemarsz do szkoły. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej odbyła się akademia okolicznościowa. Była to piękna i wzruszająca uroczystość.
  19. 15 października 2004 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Sejnach odbyło się spotkanie pracowników Przedszkola i nauczycieli nauczania początkowego z delegacją z Łoździej, którzy chcą współpracować przy pisaniu wspólnego projektu dotyczącego współpracy placówek przedszkolnych.
  20. Po południu tego dnia odbyło się Walne Zebranie MLKS “Pomorzanka” Sejny, na którym udzielono absolutorium ustępujący władzom Klubu i zostały wybrane nowe władze na 4-letnią kadencję. Został przyjęty nowy Statut Klubu i zmieniono nazwę Klubu na Sejneński Klub Sportowy “Pomorzanka” Sejny.

  21. 18 października 2004 r. w Łomży odbyła się ogólnopolska uroczystość uruchomienia wypłat dla rolników ze środków Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczył Prezydent RP – Pan Aleksander Kwaśniewski, Premier – Leszek Miller, Minister Spraw Zagraniczych – Pan Włodzimierz Cimoszewicz i wielu innych osobistości.
  22. 19 października 2004 r. odbyła się sesja Rady Powiatu Sejny, której głównym tematem było przyjęcie uchwały w sprawie zmiany zapisu w Statucie SP ZOZ Sejny. Jak wcześniej wspominał chodziło o wpisanie do Statutu możliwości prowadzenia przez SP ZOZ Sejny podstawowej opieki zdrowotnej.
  23. 22 października 2004 r. to pamiętny dzień dla ZGKMWiK w Sejnach, bo zostały oddane do użytku nowe pomieszczenia biurowe, co pozwoliło na polepszenie warunków pracy dyrektora i głównej księgowej.
  24. Po południu uczestniczył w inauguracji roku akademickiego. Po raz pierwszy w Sejnach funkcjonuje wyższa uczelnia tj. Filia Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

  25. 25 października 2004 r. odbyły się posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska i Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury, na których analizowano i zatwierdzono materiały na dzisiejszą sesję Rady Miasta.
  26. 26 września 2004 r. w Sejnach przebywali przedstawiciele Gminy Wyznaniowej. Omawiana była sprawa zwrotu mienia. Ta rozmowa dotyczyła zwrotu Synagogi i Domu Talmudycznego. W sprawach różnych przedstawi pismo, które otrzymał od przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w sprawie propozycji rozwiązania zwrotu mienia pożydowskiego.
  27. 27 października 2004 r. był w Euroregionie “Niemen” w sprawie naszego wniosku na modernizację kotłowni centralnego ogrzewania przy ul. Emilii Plater i Parkowej.

Tego dnia na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów były analizowane i opiniowane materiały na sesję Rady Miasta.

W Starostwie odbyło się spotkanie, na którym Pan Jerzy Nazaruk przedstawił propozycję uroczystej Wigilii dla mieszkańców miasta w dniu 19 grudnia 2004 r. Planuje się zorganizowanie tych uroczystości w parku od strony ul. Strażackiej. Szkoły i poszczególne instytucje otrzymały zadania do wykonania.

22) 28 października 2004 r. w Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie w sprawie obchodów 130 – lecia istnienia OSP w Sejnach oraz dalszej zbiórki funduszy na sztandar. a Pan Jan Lupo zobowiązał się przygotować listy do sponsorów.

Planuje się, że uroczystości odbędą się w połowie maja 2005 r.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – przedstawił informację o wydanych decyzjach i zarządzeniach w okresie międzysesyjnym (informacja w załączeniu).

Do pkt 5.

Podczas obrad XIX Sesji Rady Miasta Sejny radni zgłosili następujące interpelacje:

Radny Zdzisław Daniłowicz

  1. W dniu 2 września 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał wyrok w sprawie Mariana Aurona, w którym pisze, że uchwała nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. Chce wiedzieć dlaczego po tym wyroku Pan Marian Auron w dalszym ciągu nie jest zapraszany na sesję Rady Miasta? Prosi, aby na interpelację udzielić odpowiedzi na piśmie.

Do pkt 6.

Pani Halina Chomicz – Skarbnik Gminy Miasta Sejny – przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2004 r. Zaznaczyła, że projektem uchwały zajmowały się wszystkie Komisje Rady Miasta i była ich pozytywna opinia. Zmiany są konieczne ze względu na złożony wniosek do Euroregionu “Niemen”. Prosi Radę Miasta o podjęcie przedłożonego projektu uchwały.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2004 r. (uchwała w załączeniu).

Do pkt 7.

Przewodniczący Rady Miasta Sejny – Pan Andrzej Mocarski – oddał głos Panu Krzysztofowi Czyżewskiemu – Dyrektorowi Ośrodka Pogranicze “Sztuk – Kultur – Narodów”.

Pan Krzysztof Czyżewski – Dyrektor Ośrodka Pogranicze “Sztuk – Kultur-Narodów” w Sejnach – z wielką radością chce poinformować o zaszczytnej propozycji jaka spotkała miasto Sejny. Chodzi o to, że Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund poinformował, że Kapituła Fundacji “Karta z Dziejów” byłaby skłonna zrealizować projekt w postaci rzeźby, która upamiętniłaby dziedzictwo kultury żydowskiej w Polsce. Jest propozycja, aby rzeźbę wykonał wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła. Pismo z dalszymi szczegółami wspomnianej propozycji stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Zaznaczył, że w tej sprawie jest tylko pośrednikiem.

Pan Lech Koneszko – radny Rady Powiatu – zamierzenie jest szczytne a wykonawca rzeźby to światowej sławy artysta. Chodzi o to, czy po ostatnich publikacjach prasowych i wystąpieniu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z kolejnymi roszczeniami zwrotu nieruchomości damy radę stworzyć odpowiedni klimat dla tego przedsięwzięcia. Po wspomnianych publikacjach prasowych nie najlepszy staje się klimat wokół Ośrodka Pogranicze. Padają głosy, że te roszczenia są wynikiem spotkań starszych mieszkańców Sejn w Ośrodku Pogranicze, na których były wskazywane miejsca ujęte w pozwach roszczeniowych.

Pan Krzysztof Czyżewski – Dyrektor Ośrodka Pogranicze – jest też zaniepokojony i zdziwiony roszczeniami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Ze strony Ośrodka Pogranicze robili i robią wszystko, aby upamiętnić pobyt żydów na tym terenie. Wystawiony został pomnik na cmentarzu żydowskim. Razem z miastem i powiatem stali na stanowisku, aby nie zabierać budynku Szkoły Talmudycznej, bo służy on dla Ośrodka Pogranicze i dla miasta. Uważa, że działania Ośrodka Pogranicze pomagają Burmistrzowi Miasta w prowadzonych negocjacjach z Gminą Wyznaniową Żydowską. Zwraca się do mediów, aby mądrze na ten temat pisały i nie jątrzyły. Łatwo jest zrobić zły klimat, bo w tej chwili są ku temu przesłanki, ale trzeba starać się budować i dążyć do zbliżenia stanowisk. Myśli, że dobrym przykładem będzie postawienie pomnika upamiętniającego dziedzictwo kultury żydowskiej.

Pan Eugeniusz Jurkiewicz – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 – osobiście uważa, że sprawa postawienia pomnika nie jest jednoznaczna. Dziwi się, że nie została ona skonsultowana z mieszkańcami poprzez Zarządy Osiedli Nr 1 i Nr 2 w Sejnach. Będąc radnym głosował za postawieniem pomnika bpa Antoniego Baranowskiego bo wydawało się, że przy okazji zostanie załatwiony też interes miasta. Okazało się, że zostali oszukani przez władze centralne. Pomnik został wybudowany, ale jego otoczenie po dziś dzień nie zostało uporządkowane. Apeluje, aby nie podejmować pochopnych decyzji i dać się wypowiedzieć w tej sprawie mieszkańcom Sejn.

Radny Waldemar Kwaterski – ze swojej strony apeluje o rozsądek i wyciszenie w tej sprawie. Jest to temat na dzień dzisiejszy gorący, który może spowodować pseudo konflikt. Jak by nie patrzyć to problem jest dość skomplikowany. Z jednej strony Ośrodek Pogranicze “Sztuk – Kultur – Narodów” przynosi chwałę i sławę Sejnom. Będąc w Krakowie w trakcie występu kapeli klazmerskiej był dumny, że pochodzi ona z Sejn. Z drugiej strony, to co powiedział Pan Koneszko, klimat w tej chwili nie jest przychylny. Słyszy się często głosy od mieszkańców Sejn, że żydzi idą po swoje. Musimy pamiętać, że jesteśmy malutkim miasteczkiem na kresach i umiejętnie musimy pewne sprawy rozstrzygnąć. Chodzi o to, aby Ośrodek Pogranicze, który przynosi chwałę miastu nie był utożsamiany z Gminą Żydowską. Jest za tym, aby w dniu dzisiejszym podjąć uchwałę intencyjną, która nie będzie do niczego zobowiązywała. Damy sygnał dobrej woli z naszej strony, ale nie może być tak, że my damy przyzwolenie na postawienie pomnika a Gmina Wyznaniowa Żydowska powie chwała wam, ale my w dalszym ciągu idziemy po swoje. Może warto powołać zespół złożony z kilku osób, który będzie roztropnie postępował i informował media, co w tym temacie miasto zamierza zrobić.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – swoje stanowisko w sprawie postawienia pomnika wyraził jeszcze przed otrzymaniem dalszych wniosków od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Uważał i uważa, że upamiętnienia wpływu żydów mieszkających w Sejnach na rozwój miasta nie podlega żadnej dyskusji. Nie chciał w tym punkcie porządku obrad ruszać sprawy zwrotu mienia żydowskiego. Uważa, że dyskusja powinna iść w kierunku upamiętnienia, o którym Pan Dyrektor Krzysztof Czyżewski mówił. Nie podlega dyskusji, że nie do przyjęcia są żądania Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Znaleźć w Sejnach posesję zamienną, równoważną finansowo budynkowi Szkoły Talmudycznej + 780 m2 gruntu i łatwo zbywalną to jest zadanie niemożliwe. Na początku rozmowy byli zadowoleni bo padło zdanie, że zrezygnują z roszczeń, bo wiedzą kto ma siedzibę w tym budynku, ale w dalszej części rozmowy padły propozycje, o których wspominał wcześniej. Rada Miasta zadecyduje, czy upamiętniamy dziedzictwo kultury żydowskiej w Sejnach, czy też nie. Uważa, że w Sejnach żydzi mieszkali i wnieśli wielki wkład w rozwój miasta i im należy się upamiętnienie. List intencyjny to uruchomienie pewnej procedury a rola Rady Miasta będzie polegała na tym, aby przedstawione propozycje zaakceptować.

Radna Barbara Buchowska – uważa, że Rada Miasta powinna pozwolić na upamiętnienie dziedzictwa kultury żydowskiej na tym terenie. Jest to też promocja naszego miasta.

Radna Małgorzata Gruda – nie ulega wątpliwości, że ten temat musi być realizowany w spokoju. Pomnik ten będzie estetycznie wykonany i stanowić będzie atrakcje turystyczna miasta. Chce jednak wiedzieć, jakie koszta wiążą się z realizacja tego zadania i jakie obciążenie finansowe będzie konieczne ze strony miasta?

Pan Krzysztof Czyżewski – Dyrektor Ośrodka Pogranicze – do tego tematu można podejść tak, że na zapleczu postawi się pomnik i nie będzie większych kosztów związanych z przygotowaniem terenu pod pomnik. Z drugiej strony, dlaczego miasto nie może wykorzystać tego faktu i nie napisać projektu na zagospodarowanie terenu wokół pomnika. Nie wyobraża sobie tego, że miasto ma finansować te przedsięwzięcie. Chodzi tylko, aby użyć tego pretekstu do zagospodarowania kolejnego zakątka miasta.

Radna Małgorzata Gruda – to co powiedział Pan Dyrektor jest bardzo kuszące, ale miasto będzie miało problem w wyasygnowaniu pieniędzy na taki projekt, jako środki własne. Czy po podjęciu pozytywnej decyzji przez Radę Miasta nie pomoże Ośrodek Pogranicze w pozyskaniu środków własnych, które będzie można zaliczyć jako środki własne. Nie chce doczekać takiej sytuacji, że zostanie postawiony pomnik a przy nim będzie rosła trawa.

Pan Krzysztof Czyżewski – uważa, że cel jest wspólny a teren do zagospodarowania nie jest wielki. Jest gotów pomóc przy realizacji takiego projektu.

Radny Rafał Sławiński – w przypadku realizacji przy tym przedsięwzięciu jakiegoś projektu to można już dziś powiedzieć, że nie będą potrzebne duże środki własne. Uważa, że trzeba tylko czekać na pomoc w przygotowaniu projektu, który będzie wymagał dobrego opracowania części artystycznej i kulturowej wniosku.

Radny Andrzej Mocarski – Przewodniczący Rady Miasta – uważa, że na tej sali potwierdzą wszyscy, że żydzi odegrali bardzo dużą rolę w życiu społeczno - gospodarczym i kulturalnym nie tylko na terenie naszego miasta, ale w całej Polsce. Musimy rozdzielić roszczenia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej od uczczenia pamięci żydów tu zamieszkałych. Rada Miasta musi podjąć decyzję czy wysyłamy list intencyjny i przejawiamy zainteresowanie lokalizacja pomnika w Sejnach, którego autorem będzie rzeźbiarz światowej sławy. Biorąc to wszystko pod uwagę stawia wniosek, aby skierować list intencyjny do Kapituły Fundacji “Karta z Dziejów” w sprawie postawienia w Sejnach pomnika upamiętniającego dziedzictwo kultury żydowskiej w Polsce.

Radny Rafał Sławiński – uważa, że odrzucenie tej propozycji to brak zagospodarowania tego terenu a miastu jest potrzebna inicjatywa zagospodarowania terenu przy budynku Szkoły Talmudycznej. Jak Rada Miasta nie wyrazi na dzisiejszej sesji zgody to Kapituła skieruje propozycje do kogoś innego.

Rada Miasta jednogłośnie opowiedziała się za skierowaniem listu intencyjnego do Kapituły Fundacji “Karta z Dziejów”, aby na terenie miasta Sejny powstał pomnik wykonany przez prof. Gustawa Zemłę upamiętniający dziedzictwo kultury żydowskiej w Polsce.

Do pkt 8.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przystępując do realizacji tego punktu porządku obrad stwierdził, że informacja była przedstawiona na Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska. Komisja nie wniosła do tej informacji zastrzeżeń.

Pan Romuald Kisiel – Dyrektor ZGKMWiK – przedstawił stan przygotowań do okresu zimowego (informacja w załączeniu).

Rada Miasta Sejny nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń do informacji Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach o stanie przygotowań do okresu zimowego.

Do pkt 9.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – każdy radny otrzymał szczegółowe informacje o pracy dyrektorów placówek oświatowych. Na Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury omówiono ten temat bardzo szczegółowo. Każdy radny ma więc swój pogląd na pracę dyrektorów. Prosi więc Przewodniczącego Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury o przedstawienie wyników dyskusji na posiedzeniu Komisji.

Przed wystąpieniem Przewodniczącego Komisji poszczególni dyrektorzy placówek oświatowych przedstawili krótko swoje osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. W swoich wystąpieniach zwrócili szczególną uwagę na pozyskiwanie środków z zewnątrz i współpracę ze środowiskiem i rodzicami (materiały w załączeniu).

Radna Barbara Łuba – czy Pan Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach sam pisze projekty, czy do pomocy ma inne osoby?

Pan Krzysztof Tur – Dyrektor Gimnazjum Nr 1 – osobiście to stawia propozycję i szuka sojuszników a cała robota spada na zespół ludzi z Gimnazjum Nr 1. Projekty są realizowane przy współpracy z rodzicami.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – jest zadowolony, że na terenie miasta placówki oświatowe prowadzą dyrektorzy, których pracę ocenia bardzo wysoko. Dyrektorzy, pomimo małych środków finansowych, dbają o swoje zakłady. Efekty ich pracy są widoczne. Radni mogli się z nimi zapoznać z przedłożonych materiałów. Do bieżącego funkcjonowania szkół i przedszkola są włączani rodzice. Dziękuje za pracę wszystkim dyrektorom i prosi Rade Miasta o pozytywna opinię pracy wszystkich dyrektorów placówek oświatowych, których organem założycielskim jest Rada Miasta.

Rada Miasta Sejny pozytywnie zaopiniowała pracę Dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Sejnach – Pani Beaty Dźwilewskiej, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sejnach – Pani Renaty Czeszkiewicz i Dyrektora Gimnazjum Nr 1 w Sejnach – Pana Krzysztofa Tura.

Do pkt 10.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Sejny za ich osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze. Temat ten był bardzo szczegółowo przeanalizowany na Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury. Naniesione zostały niezbędne poprawki. Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała przedłożony projekt uchwały.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – poinformował, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez ZNP.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Sejny za ich osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze (uchwała w załączeniu).

Do pkt 11.

W związku z tym, że Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach nie otrzymał wniosków z posiedzenia Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury i Komisji Planu, Budżetu i Finansów w celu ustosunkowania się do nich Rada Miasta większością głosów (13 głosów za, przy 1 głosie wstrzymującym się) postanowiła odłożyć ten punkt porządku obrad na następną sesję Rady Miasta.

Do pkt 12.

1)

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zasad sprzedaży nieruchomości stanowiących mienie komunalne Miasta Sejny na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach. Jak każdy wie, od Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach otrzymał pismo o sprzedaży gruntu będącego w ich wieczystym użytkowaniu z bonifikatą 99%. Na ostatniej sesji Rady Miasta został zobowiązany do zorganizowania Komisji, przygotowania oferty i wypracowania projektu uchwały, który radni otrzymali w materiałach na sesję. Komisja uznała, że 99% bonifikatę powinna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach uzyskać na grunty pod budynkami mieszkalnymi i kilka metrów opaski, która jest niezbędna do funkcjonowania każdego budynku. Pozostały grunt Spółdzielnia może nabyć po cenach rynkowych. Ma nadziej, że po wykupieniu gruntu pod budynkami mieszkalnymi z 99% bonifikata przy sprzedaży mieszkań w tych budynkach Spółdzielnia Mieszkaniowa zastosuje 99% bonifikatę dla każdego członka spółdzielni, który zechce wykupić swoje mieszkanie.

Pan Eugeniusz Jurkiewicz – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 – prosi, aby szczegółowiej wyjaśnić zapis w uchwale grunty pod budynkami i inne.

Radny Andrzej Mocarski – Przewodniczący Rady Miasta – z uchwały wynika, że proponuje się sprzedaż całego gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, ale bonifikata 99% będzie udzielona tylko na grunty będące pod budynkami mieszkalnymi plus 5 – 6 m opaska wokół każdego budynku. Propozycja ta wychodzi naprzeciw mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowej, aby mogli tanio przekształcić swoje mieszkania.

Radny Zdzisław Daniłowicz – prawo jest bardziej skomplikowane niż się wszystkim wydaje. Jak Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie chciała kupić całość gruntów to 1 mieszkanie będzie obciążone kwotą 10 tysięcy złotych. Ta propozycja nie jest do zaakceptowania przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Z zapisów ustawowych dotyczących spółdzielni mieszkaniowej wynika, że działka budowlana musi spełniać pewne standardy. Zaproponowany podział nie spełni zapisów ustawowych. Może być tak, że mieszkania w całym bloku będą wykupione i mieszkańcy zechcą założyć wspólnotę mieszkaniową. To jak będzie wyglądała sprawa śmietników, placów zabaw itp.

Pani Halina Strzyżewska – Radca Prawny Urzędu Miasta – w całej sprawie chodzi o to, aby dać ulgę mieszkańcom za grunt przynależny do jego mieszkania pod budynkiem mieszkalnym. Jeżeli Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wykupi pozostałego gruntu to pozostanie on w jej wieczystym użytkowaniu i nie ma nic wspólnego z przekształceniem mieszkań przez mieszkańców. Dla mieszkańca, który wykupuje mieszkanie jest najważniejszą sprawą cena przynależnego gruntu pod jej mieszkaniem. Niska cena gruntu to mniejsze obciążenie mieszkańca spółdzielni przy zakupie mieszkania i nic do tego nie mają grunty inne.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – prosi, aby radny Zdzisław Daniłowicz nie wprowadzał radnych w błąd mówić, że koszt gruntu na 1 mieszkanie będzie wynosił około 10 tysięcy złotych. Po pierwsze kwota za wykup całości gruntu została podzielona na 80 mieszkań. Dzieląc to na faktyczna ilość mieszkań w zasobach spółdzielczych będzie to kwota 1 tysiąca złotych.

Radna Małgorzata Gruda – po usłyszeniu tego, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach chce wykupić cały grunt będący w wieczystym użytkowaniu i kosztami tego zakupu zamierza się obciążyć wszystkich mieszkańców jest bardzo mocno zaniepokojona. Jako członek spółdzielni jest zaniepokojona, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach myśli o zakupie całego gruntu. Przedstawia więc wniosek, aby zmienić zapisy w projekcie uchwały. Uchwała powinna nosić tytuł – w sprawie udzielenia bonifikaty przy sprzedaży gruntu na cele mieszkaniowe. Takie uchwały podejmują inne miasta.

Pani Halina Strzyżewska – Radca Prawny Urzędu Miasta – podjęcie uchwały o zastosowaniu bonifikaty przy zakupie gruntów pod mieszkaniami nie zamyka drogi dla Spółdzielni Mieszkaniowej, aby występować z wnioskami do Rady Miasta o zakup pozostałych gruntów.

Radna Małgorzata Gruda – jako radna musi też patrzeć na interes miasta i każdy dodatkowy zakup gruntu przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Sejnach to dodatkowe pieniądze do kasy miasta.

Stawia wniosek, aby uchwała dotyczyła tylko sprzedaży gruntu pod mieszkaniami. Skreślić należy § 1 uchwały o sprzedaży całego gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Radna Barbara Łuba – powołana Komisja miała współdziałać z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pan Jan Stanisław Kap – Burmistrz Miasta – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach wystąpiła z pismem o sprzedaż całego gruntu będącego w jej wieczystym użytkowaniu i zaproponowała, aby na całość zastosować 99% bonifikatę. Komisja uznała, że należy sprzedać cały grunt i tak jest ujęte w projekcie uchwały, ale w dalszej części uchwały zaproponowała, aby bonifikata dotyczyła tylko gruntów pod budynkami mieszkalnymi z 5-6 metrową opaską. Uważa, że radni muszą patrzeć na interes miasta, któremu brakuje pieniędzy a sprzedaż gruntu to zawsze dobry interes dla każdego miasta. W skład Komisji wchodzili: Burmistrz Miasta, Pani Weronika Pogorzelska, Pan Romuald Jakubowski, Pani Jolanta Bagińska, Pan Tomasz Łoźiński i Przewodniczący Rady Miasta.

Radny Waldemar Kwaterski – jeden z wariantów zakłada, że miasto sprzeda dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach wszystkie grunty będące w jej wieczystym użytkowaniu. Jeżeli ten wariant by przeszedł to będzie klauzula, że nie można będzie tych gruntów wydzierżawić czy sprzedać, ale własność będzie i każdy mieszkaniec spółdzielni będzie miał jakiś kawałek gruntu poza tym, który znajduje się pod jego mieszkaniem. Spowoduje to wzrost podatku katastralnego, który na pewno będzie wprowadzony. Jaki jest więc interes mieszkańca Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, aby kupić te grunta. Jako mieszkaniec Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach nie chce za to płacić. Druga sprawa to już na wstępie, przy zakupie tego gruntu przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Sejnach większe obciążenia będą musieli ponieść jej mieszkańcy. Nie chce też, aby grunty, na których jest piaskownica, garaże i parkingi był dzielony. Będzie to następny konflikt interesów. Uważa, że nie ma co jątrzyć i podjąć uchwałę o sprzedaży gruntów tylko pod budynkami mieszkalnymi. Osobiście uważa, że uchwałę należałoby zdjąć z porządku obrad. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach płaci groszowe stawki za dzierżawę i nie ma co na siłę uszczęśliwiać mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, ale jest za tym, aby podjąć uchwałę o sprzedaży gruntów tylko pod mieszkaniami.

Radna Małgorzata Gruda – sprzedaż gruntów jest po to, aby mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach mogli kupić swoje mieszkania na własność. Stosując 99% bonifikatę Rada Miasta da taką szansę za małe pieniądze i na tym trzeba poprzestać.

Radna Weronika Pogorzelska – była jednym z członków Komisji powołanej do przeanalizowania sprzedaży gruntów będących w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach. Na ostatniej sesji Rady Miasta został przyjęty wniosek w tej sprawie, który brzmi: “Zobowiązać Burmistrza Miasta do powołania zespołu roboczego, który dokona oceny prawnej sprzedaży, przygotuje propozycję wielkości powierzchni do sprzedaży i finansową propozycję sprzedaży działek pod mieszkaniami, pod działalnością usługową i inne cele. Powołany zespół przygotuje projekt uchwały w powyższej sprawie. Uważa, że Komisja wywiązała się ze swoich zadań. W tej chwili są głosy, aby nie sprzedawać całości gruntów, które Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w wieczystym użytkowaniu. Przedstawiona propozycja wychodzi naprzeciw mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowej, bo za grunty pod mieszkaniami proponowana jest 99% bonifikata. W tej sytuacji władze Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach musza zrobić wszystko, aby obciążenia finansowe związane z wykupem ziemi pod ich mieszkaniami były minimalne. Jest zdania, że Rada Miasta nie może zamknąć dla Spółdzielni Mieszkaniowej drogi do wykupu gruntów będących w ich wieczystym użytkowaniu, ale nie może być “dobrym wujkiem” i zastosować 99% bonifikatę na wszystkie grunty, tylko te, które są pod budynkami mieszkalnymi wraz 5-6 metrową opaską wokół każdego budynku.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – nie rozumie obecnej dyskusji. Na posiedzeniach Komisji nie było żadnych problemów i została zaakceptowana propozycja przedstawiona w projekcie uchwały. Uważa, że jest to najlepsza propozycja, bo Rada Miasta stosując 99% bonifikatę za wykup gruntu pod budynkami daje możliwość wykupu tych gruntów przez mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej za bardzo małe pieniądze. Jest wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach o wykupie całości gruntu a więc uchwała daje taką szansę i tylko od władz Spółdzielni Mieszkaniowej zależy czy z tego zapisu skorzystają.

Uważa, że dalsza dyskusja nic nowego nie wniesie, należy więc przegłosować wnioski zgłoszone przez radnych.

Radny Zdzisław Daniłowicz – uważa, że jego wniosek o zastosowaniu 99% bonifikaty na sprzedaż wszystkich gruntów będących w użytkowaniu wieczystym jest zasadny i prosi o jego przegłosowanie. Wykupienie całego gruntu przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Sejnach to możliwość uporządkowania wielu spraw.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – uważa, że radni muszą też reprezentować interes miasta. Tym interesem kierowała się powołana Komisja. Jest zasadne, aby zastosować 99% bonifikatę za grunty znajdujące się pod budynkami mieszkalnymi. Jest też zasadne, aby za pozostałe grunta Spółdzielnia Mieszkaniowa zapłaciła cenę komercyjną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostały grunt w dalszym ciągu był w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej. Nie będzie więc dodatkowego obciążenia finansowego mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej.

Radna Barbara Buchowska – jako radna i mieszkanka Spółdzielni Mieszkaniowej popiera wypowiedź radnego Waldemara Kwaterskiego. W tej chwili nikt nie wie, ilu mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej jest zainteresowanych wykupem swoich mieszkań. Jeżeli ktoś chce wykupić swoje mieszkanie to interesuje go grunt przynależny do tego mieszkania.

Radny Rafał Sławiński – uważa, że Rada Miasta podejmuje uchwałę po to, aby dać możliwość wykupu mieszkań przez lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowej i zasadne jest, że proponuje się zastosowanie 99% bonifikaty. Rada Miasta wyrażając zgodę na sprzedaż całego gruntu nie może ponosić odpowiedzialności za to, co zrobią władze Spółdzielni Mieszkaniowej. Rozumie, że w tej sytuacji demokracja jest niebezpieczna, bo za członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach decyzje podejmie wąska grupa osób. Z drugiej strony jest to okazja do większej aktywności członków i spowodowanie, aby taka decyzja nie została podjęta.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przystąpił do przegłosowania zgłoszonych wniosków. Zostały zgłoszone 3 wnioski i będą głosowane według zasady, że głosuje się wniosek najdalej idący. Według tej zasady głosowane będą wnioski w następnej kolejności:

  1. Sprzedać cały grunt będący w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach z zastosowaniem 99% bonifikaty,
  2. Projekt uchwały Rady Miasta, aby wyrazić zgodę na wykup całego gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej, ale 99% bonifikatę zastosować za sprzedaż gruntu pod budynkami mieszkalnymi. Za wykup pozostałych gruntów będzie obowiązywała cena komercyjna w dniu sprzedaży,
  3. Wyrazić zgodę na wykup gruntu tylko pod budynkami mieszkalnymi z zastosowaniem 99% bonifikaty.

Przechodzi ta propozycja, która uzyska największą liczbę głosów radnych i taka treść uchwały zostanie przekazana Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach..

W wyniku jawnego głosowania za pierwszym wnioskiem opowiedział się 1 radny, za drugim wnioskiem opowiedziało się 7 radnych a za trzecim wnioskiem głosowało 6 radnych.

W wyniku głosowania został przyjęty projekt uchwały zgłoszony przez Burmistrza Miasta Sejny (uchwała w załączeniu).

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – w wyniku tej uchwały zostały udostępnione do sprzedaży wszystkie grunty będące w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, ale nikt nie zmusza do jego kupienia. Najważniejsza sprawa było umożliwienie mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach wykupu swoich mieszkań. Zastosowanie 99% bonifikaty przy zakupie przez SM w Sejnach gruntów pod budynkami umożliwi mieszkańcom wykup swoich mieszkań przy minimalnym obciążeniu finansowym za grunt przynależny do tego mieszkania.

2)

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przedstawił projekt uchwały w sprawie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.

Pani Aleksandra Kaklin – Sekretarz Gminy Miasta Sejny – należy podjąć taką uchwałę, bo do tej pory nie była ta sprawa uregulowana. W projekcie uchwały zastosowano średnie stawki obowiązujące w sąsiednich samorządach. Nie są to więc stawki wysokie.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie stawek opłat za zajęcia pasa drogowego (uchwałą w załączeniu).

3)

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany cen za wywóz i składowanie odpadów komunalnych.

Pan Jan Stanisław Kap – Burmistrz Miasta Sejny – każdy radny otrzymał projekt uchwały wraz z kalkulacją kosztów. Proponuje się, aby odpady segregowane i wielkogabarytowe były przyjmowane na wysypisko bezpłatnie. Z dniem 1 grudnia 2005 roku nastąpi zmiana pobierania opłat za wywóz i składowanie nieczystości stałych z prywatnych posesji. Będą podpisane umowy na zlecenie a więc zastosowane zostanie rozliczanie objętościowe. Za wywóz 1 worka o pojemności 110 litrów właściciel prywatnej posesji zapłaci 4,11 zł. W tej cenie są wliczone 4 worki do segregacji odpadów stałych. Chce przypomnieć, że od czerwca 2004 r. ZGKMWiK w Sejnach prowadzi na wysypisku segregację odpadów stałych. Została zakupiona prasa i zostały wysłane pierwsze transporty posegregowanych odpadów.

Radna Weronika Pogorzelska – prosi o wyjaśnienie, jak będzie wyglądał odbiór worków i jak będzie prowadzona ich ewidencja? Chodzi o to, aby właściciel posesji nie musiał prowadzić własnej ewidencji. Chodzi o zasady odbioru nieczystości stałych z poszczególnych posesji. Chce też wiedzieć, czy odbiór nieczystości z danej ulicy będzie się odbywał z wcześniej podanym harmonogramem, czy będzie zastosowana inna zasada odbioru?

Pan Romuald Kisiel – Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach – planuje się, że na każdą ulicę będzie zrobiona lista mieszkańców, na której będą zapisywane ilości odebranych worków. Zastanowi się nad tym, aby właściciel posesji potwierdzał podpisem ilość wywożonych worków. Do przemyślenia jest sposób segregacji odpadów stałych w zasobach komunalnych i spółdzielczych. Nie jest to sprawa łatwa i z tym problemem borykają się wszystkie większe miasta. Chce też dodać, że odbiór nieczystości stałych z poszczególnych ulic będzie odbywał się na podstawie wcześniej ustalonego i podanego do wiadomości mieszkańców harmonogramu wywozu.

Radna Małgorzata Gruda – uważa, że na najbliższej sesji należy powrócić do uzupełnienia wcześniej przyjętego Regulaminu. Chodzi o to, aby wprowadzić do niego konkretne zapisy dotyczące strony technicznej wywozu nieczystości stałych. Należy ująć tam szczegółowo, co nasza Gmina Miasto Sejny będzie segregować. Pewne zapisy z ustawy o odpadach będą funkcjonować dopiero od nowego roku, ale trzeba to ująć, np. segregacja i utylizacja odpadów niebezpiecznych.

Pan Jan Stanisław Kap – Burmistrz Miasta – w Regulaminie mówi się o segregacji i odbiorze. Szczegóły ustala Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach w umowie, która podpisze z mieszkańcem. Regulamin zawiera ogólne zapisy i uważa, że tak powinno pozostać.

Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – jak zajdzie taka potrzeba to na Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska można wrócić i uzupełnić zapisy dotyczące wywozu i segregacji nieczystości stałych.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian cen za wywóz i składowanie odpadów komunalnych (uchwała w załączeniu).

Do pkt 13.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – radni otrzymali materiały dotyczące założeń do budżetu Miasta Sejny na 2005 r. Materiały były przedmiotem dyskusji na wszystkich Komisjach Rady Miasta i zostały zaopiniowane pozytywnie (założenia w załączeniu).

Rada Miasta Sejny nie miała zastrzeżeń do przedłożonych przez Burmistrza Miasta Sejny założeń do budżetu Miasta Sejny na 2005 r.

Do pkt 14.

Pani Aleksandra Kaklin – Sekretarz Gminy Miasta Sejny – przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat jak również trybu ich pobierania.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat jak również trybu ich pobierania (uchwała w załączeniu).

Do pkt 15.

Przewodniczący Rady Miasta i Burmistrz Miasta Sejny złożyli sprawozdania ze złożonych oświadczeń majątkowych radnych Rady Miasta, kierowników jednostek podległych i pracowników Urzędu Miasta Sejny ( sprawozdania w załączeniu).

Każdy radny może zapoznać się szczegółowo z przedłożonymi sprawozdaniami, aby nie popełnić wskazanych nieprawidłowości w przyszłorocznych oświadczeniach majątkowych.

Do pkt 16.

Odpowiedź na zapytanie radnego Zdzisława Daniłowicza, zgodnie z jego prośbą zostanie udzielona w formie pisemnej.

Do pkt 17.

W sprawach różnych zostały poruszone następujące zagadnienia:

1. Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – przedstawił pismo Komendanta Powiatowego Policji w Sejnach z prośbą o zakup komputera (pismo w załączeniu). Komisja Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury opowiedziała się, aby w ramach współpracy Powiatowej Komendy Policji w Sejnach z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach taki komputer zakupić.

Pani Halina Chomicz – Skarbnik Gminy Miasta Sejny – będzie można dokonać takiego zakupu po zmianie Programu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach, w którym zostanie wprowadzony zapis o zakupie takiego komputera. Chodzi o to, aby nie było zastrzeżeń ze strony RIO.

Rada Miasta Sejny nie widzi przeciwwskazań do zakupu komputera dla Powiatowej Komendy Policji w Sejnach, ale czeka na opinię i wniosek w tej sprawie od Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach.

2.Pan Eugeniusz Jurkiewicz – korzystając z obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Sejny w imieniu mieszkańców Osiedla Nr 2 w Sejnach chce wiedzieć, dlaczego nie umieszcza się na tablicy ogłoszeń przy Urzędzie Miasta informacji o odbyciu sesji Rady Powiatu. Prosi, aby w ustalonym okresie takie ogłoszenie było umieszczane na tablicy ogłoszeń przy Urzędzie Miasta.

Pan Krzysztof Tur – Przewodniczący Rady Powiatu Sejny – takie ogłoszenia są wywieszane w oknie Biura Rady przy ul. Piłsudskiego 22. Sprawa jest skomplikowana bo nasze media nie chcą bezpłatnie zamieszczać ogłoszeń o obradach sesji Rady Powiatu. Ogłoszenie w oknie Biura Rady Powiatu jest bardzo dobrze widoczne z chodnika, a że jest to główna ulica miasta to dużo osób taką informację czyta. Również na stronie internetowej Starostwa Powiatowego była informacja o sesji i jej porządku obrad. Jeżeli mieszkańcy zasugerują inne formy powiadamiania to chętnie z tego skorzysta.

3.Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – odczytał pismo, które otrzymał od przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej po ostatnim spotkaniu w Sejnach (pismo w załączeniu).

Zmienił się cały sztab prawników i negocjatorów, którzy nie przekazali wiadomości o nałożonych hipotekach na budynkach Synagogi i Domu Talmudycznego. Warunki postawione przez Gminę Wyznaniową Żydowską nie są do zrealizowania. Dziwne jest też to, że nie wiedzą o 13 nowych wnioskach roszczeniowych.

Proponuje, aby Rada Miasta odrzuciła wniosek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w sprawie zdjęcia hipoteki z budynku Synagogi i odpisanie, że miasto nie ma nieruchomości zamiennej, łatwo zbywalnej i ekwiwalentnej.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie upoważniła Burmistrza Miasta do odpowiedzi na pismo Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, że nie ma możliwości, aby zdjąć hipotekę z budynku Synagogi i Domu Talmudycznego. Jednocześnie poinformować, że Gmina Miasto Sejny nie posiada nieruchomości zamiennej za budynek Domu Talmudycznego, która byłaby łatwo zbywalna i ekwiwalentna.

4.Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – jest wiele pism związanych z odwołaniem pana Mariana Aurona z funkcji radnego Rady Miasta. Informował radnych, że w Biurze Rady Miasta można zapoznać się z odpowiedzią na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich i wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chce poinformować, że pism w tej sprawie jest bardzo dużo, dlatego została założona teczka z pismami dotyczącymi tej sprawy. Każdy zainteresowany może zapoznać się z całością sprawy.

Przy tym temacie zwrócił się do Pani Haliny Strzyżewskiej – Radcy Prawnego Urzędu Miasta o odpowiedź na zapytanie radnego Zdzisława Daniłowicza.

Pani Halina Strzyżewska – Radca Prawny Urzędu Miasta – radny prosi, aby odpowiedzieć na piśmie. Przeczytała treść zapytania i nie wie jak na nią odpowie, bo sytuacja jest, jaka jest. Wyrok WSA w Białymstoku jest nieprawomocny. Została założona skarga kasacyjna. Osobiście uważa, że całe postępowanie powinno być zawieszone do czasu rozstrzygnięcia ostatecznego przez Trybunał Konstytucyjny. Taka sytuacja jest w wielu samorządach w Polsce. Na dzień dzisiejszy jest 15 radnych i to jest zgodne z ustawa. Jest obwieszczenie, że nowa radna została powołana prawidłowo i Rada Miasta nie ma podstaw do pozbawienia nowej radnej mandatu. Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Nie można zapraszać na sesję osoby, której stwierdzono wygaśnięcie mandatu, bo będzie to działanie sprzeczne z ustawą.

Radny Andrzej Mocarski – Przewodniczący Rady Miasta – miał pismo od pana Mariana Aurona, żeby zapraszać go jako radnego na sesję Rady Miasta. Odpisał, że nadzień dzisiejszy Rada Miasta liczy 15 osób, co jest zgodne z ustawa o samorządzie gminnym i nie ma podstaw, aby zapraszać 16 radnego.

Pan Jan Stanisław Kap – Burmistrz Miasta – przy ogłoszeniu wyroku NSA w Białymstoku Przewodniczący Rady Miasta pytał Przewodniczącego Składu Sędziowskiego czy ma zapraszać pana Mariana Aurona na sesje Rady Miasta. Odpowiedź była jednoznaczna, że wyrok nie jest prawomocny i nic go to nie obchodzi, jest to zmartwienie Przewodniczącego Rady Miasta.

5.Radna Barbara Łuba – z Urzędu Miasta wyprowadził się Bank Rutka Tartak. Czy w związku z tym zmieni ą się warunki obsługi?

Pani Halina Chomicz – Skarbnik Gminy Miasta Sejny – umowa z Bankiem Rutka Tartak jest ważna do końca tego roku. Są robione przygotowania do przetargu na obsługę bankową. W tej chwili obsługa jest prowadzona na tych samych zasadach co dotychczas.

6.Radna Barbara Łuba – czy są jakieś wiadomości odnośnie prowadzonych postępowań w sprawie oczyszczalni ścieków?

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – od ostatniej sesji nie było żadnych wiadomości. Dzwonił do Prokuratury w Białymstoku. Pan Prokurator twierdził, że do dnia rozmowy nie wpłynęła od biegłego ekspertyza. Ta ekspertyza miała wpłynąć do prokuratury w grudniu 2003 roku. Również Pan Pieślak prowadzący naszą sprawę nie miał żadnych wezwań.

7.Radna Małgorzata Gruda – znajdujemy się w odremontowanej i pięknej sali narad. Czy może usłyszeć ile to kosztowało?

Przewodniczący rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – były różne ceny na wykonanie stołów do sali narad. Ceny kształtowały się w granicach 4,5 tysiąca złotych. Pan Burmistrz znalazł wykonawcę, z którym wynegocjował niską cenę.

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – remont jest robiony systemem gospodarczym. Płacimy tylko za materiały. Stoły, które znajdują się na sali + szafka na naczynia kosztowały 1.760,- złotych. Zakupione zostały najtańsze krzesła w cenie po 146,- złotych za 1 sztukę.

Na pytanie, czy będą kupione meble do gabinetu Burmistrza Miasta to odpowie taktycznie. Miasto dostało 30 dniowy okres płatności na zakupione meble do sali narad. W tym roku nie ma już pieniędzy, ale jak w odpowiednim terminie tego roku zamówimy to otrzymamy meble w tym roku a zapłata nastąpi z budżetu 2005 r.

Radna Małgorzata Gruda – gdzie znajdują się stoły i krzesła, które były w sali narad?

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – część stołów i krzeseł została przekazana do pomieszczeń , w których będzie się mieściło Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Pozostałe krzesła i stoły zostały przekazane do jednostek podległych.

8.Pan Eugeniusz Jurkiewicz – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 – jak wygląda sprawa zagospodarowania terenu przy pomniku bpa Antoniego Baranowskiego?

Burmistrz Miasta – Pan Jan Stanisław Kap – do 30 października 2004 r. był termin złożenia wniosku do Euroregionu “Niemen” , ale nie można było zrobić symulacji finansowej ze względu na brak środków własnych. W tej chwili najważniejszą sprawą jest zrobienie modernizacji kotłowni komunalnych. Do sprawy zagospodarowania terenu wróci się, jak będą na to środki finansowe.

Do pkt 18.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Mocarski – zamknął obrady wypowiadając następujące słowa:

“Zamykam obrady XIX Sesji Rady Miasta Sejny”

Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta

Lech Koneszko Andrzej Mocarski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta w Sejnach

Wytwarzający/odpowiadający: Lech Koneszko

Wprowadzający: Lech Koneszko

Data modyfikacji: 2005-01-17

Opublikował: Jan Lupo

Data publikacji: 2005-01-17